Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Durván izmozik az ukrán miniszterelnök a magyarellenes nyelvtörvény ügyében

Forisek Ádám

2017.11.17. 19:29

Volodimir Hrojszman miniszterelnök pénteken, a kijevi parlament plenáris ülésén leszögezte, hogy Ukrajna senkinek sem engedi meg, hogy "zsaroló hangnemben" beszéljen vele. Hozzátette, hogy ez az új oktatási törvényre is vonatkozik.
KIJEV, 19:29

Volodimir Hrojszman miniszterelnök pénteken, a kijevi parlament plenáris ülésén leszögezte, hogy Ukrajna senkinek sem engedi meg, hogy „zsaroló hangnemben” beszéljen vele. Hozzátette, hogy ez az új oktatási törvényre is vonatkozik.

A kormányfőt Ihor Lapin, a kisebbik kormánypárt, a Népi Front képviselője vonta kérdőre Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes azon szerdai kijelentése kapcsán, miszerint "a magyar társadalomban és a magyar parlamenti politikában teljes konszenzus van" arról, hogy a külhoni magyaroknak jár az autonómia, az állampolgárság, és az utóbbitól elválaszthatatlan a szavazati jog.

Hrojszman válaszában hangsúlyozta, hogy Ukrajna "toleráns, demokratikus" ország, amely tiszteletben tartja a területén élő nemzeti kisebbségek jogait – írja az MTI.

Nem szabad elfelejteni, hogy ez az ország Ukrajna, az anyanyelve pedig az ukrán, amelyet Ukrajna minden állampolgárának tiszteletben kell tartania. Mi, mint nagy, 45 milliós európai ország, senkinek nem engedjük meg, hogy velünk zsaroló hangnemben beszéljen"

– hangoztatta Hrojszman.

A Petro Porosenko ukrán elnök által szeptember 25-én aláírt új oktatási törvénynek az oktatás nyelvéről szóló 7. cikke gyakorlatilag az összes, Ukrajnával szomszédos ország heves tiltakozását kiváltotta. A jogszabály ezen része kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az ukrán, ennek megfelelően a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatása csak az első négy osztályban lesz engedélyezett, és csupán az önkormányzati fenntartású tanintézetek külön osztályaiban vagy csoportjaiban. Az 5. osztálytól felfelé minden tantárgyat ukránul oktatnak majd.

Az érintett nemzeti kisebbségek szervezetei szerint a 7. cikk sérti Ukrajna alkotmányát, több hatályos törvényét, továbbá nemzetközi egyezményekben és megállapodásokban vállalt kötelezettségeit.

Hennagyij Moszkal kárpátaljai kormányzó az utóbbi időben számos nyilatkozatában védelmébe vette a megyében élő magyar kisebbséget. Bírálta az oktatási törvényt, továbbá elítélte az ukrán nacionalisták beregszászi tiltakozó akcióján tanúsított viselkedését, különösen a magyar zászló levételét a városházáról.

Az arra vonatkozó kérdésére, mit tesz a kormány a kormányzóval, a miniszterelnök leszögezte: senki nem engedheti meg magának, hogy átlépje a törvényesség kereteit. Közölte, hogy egyik helyettesét megbízta a kárpátaljai helyzet felmérésével. Arra azonban nem tért ki, hogy konkrétan kit bízott meg a feladattal. Megjegyezte viszont, hogy ha lesz alapja, kész Petro Porosenko elnökhöz fordulni a "kárpátaljai helyzet" rendezését kérve.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére