Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Durva utcai zavargások Franciaországban

Horváth József György

2016.04.29. 09:38

Franciaország több városában komoly zavargások kísérték csütörtökön a munkajogi reform ellen meghirdetett tüntetéseket. Az összecsapásokban megsebesült 24 rendõr, közülük hárman igen súlyosan - jelentette be Bernard Cazeneuve belügyminiszter.
PÁRIZS, 09:38

Franciaország több városában komoly zavargások kísérték csütörtökön a munkajogi reform ellen meghirdetett tüntetéseket. Az összecsapásokban megsebesült 24 rendőr, közülük hárman igen súlyosan - jelentette be Bernard Cazeneuve belügyminiszter.

Országszerte 124 embert vettek őrizetbe. A tüntetők között is vannak sérültek. A rendőrség szerint Párizsban mintegy 300, álarcot viselő ember csapott össze a rendőrökkel, miközben 17 ezren békésen vonultak fel a különböző helyszíneken.

Az egyik szakszervezet szerint országosan 500 ezren tiltakoztak.

A francia belügyminiszter felszólította az utcai megmozdulások szervezőit, hogy határozottan ítéljék el a rendbontásokat.

Két hónapon belül a diákok nyolcadik, a szakszervezetek negyedik alkalommal hívták tüntetni a munkavállalókat a törvénytervezet ellen, amelyet Francois Hollande államfő ötéves mandátuma legfőbb reformjának tekint a 10 százalék feletti munkanélküliség csökkentésére.  A munka ünnepe, május elseje alkalmából újabb megmozdulást szerveznek, akárcsak május 3-án, amikor a tervezetről megkezdődik a parlamenti vita.

A törvénytervezet egyik legfőbb javaslata a munkaidő rugalmasabbá tétele a vállalatokon belüli belső egyeztetésekkel, valamint az elbocsátások könnyítése. A tiltakozások nyomására a kormány ugyanakkor lemondott a végkielégítések összegének maximálásáról. Egy friss felmérés szerint a franciák 78 százaléka úgy érzi, hogy a munkapiaci reformmal szociális robbanás fenyeget az országban.

A parlament illetékes bizottsága a tüntetések nyomására, valamint a kis- és középvállalatok kérésére számos helyen változtatott a tervezet szövegén. A szakszervezetek azonban továbbra is a tervezet visszavonását követelik.

Francois Hollande államfő többször is kijelentette, ha nem sikerül csökkentenie a 10 százalékon stagnáló munkanélküliséget, nem indul a jövő évi elnökválasztáson. A munka törvénykönyvének reformja a kormány álláspontja szerint a fiataloknak szakmai biztonságot, a vállalatoknak pedig rugalmasságot ígér.

A szociális hangulat azért is feszült, mert a korábbi diáktüntetéseken a tiltakozók közé keveredő rendbontók rendszeresen összecsaptak a rendőrökkel, annak ellenére, hogy a terrorfenyegetettség miatt kihirdetett rendkívüli állapot keretében a rendőrség jelentős erőkkel biztosít minden tömeggyűlést.

A tiltakozó felvonulások a vidéki városokban kezdődtek csütörtök délelőtt. Nantes-ban a rendőrség szerint 8-9 ezren, a szervezők szerint 20 ezren voltak. A felvonulás végén ismét incidensek törtek ki rendbontók és a rendőrök között. A tüntetéseket a légi és a tömegközlekedésben sztrájkfelhívások is követték, de ezek csak kisebb fennakadásokat okoztak. A párizsi Orly és Roissy repülőtéren ugyanakkor tapasztalhatók késések, és a belföldi járatok egy részét előzetesen törölték.

A szakszervezetek jelezték, hogy a hagyományos május 1-jei felvonuláson is tiltakozni fognak a tervezet ellen. Eddig a március 31-i tiltakozónap volt a legsikeresebb, akkor a szervezők szerint 1,2 millióan, a hatóságok szerint legalább 390 ezren vettek részt a felvonulásokon.

(Le Monde, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére