Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Csehország a magyar példát követve építene új atomerõmûvet

Vincze Viktor Attila

2018.02.23. 15:28

A Politico szerint Prága mindenképpen új atomerõmûvet akar építeni. A lap feltételezése szerint a csehek valószínûleg magyar mintára, egy Paks II-höz hasonló megállapodást kötnek majd Oroszországgal új atomerõmûvük megépítésére.
PRÁGA, 15:28

A Politico szerint Prága mindenképpen új atomerőművet akar építeni. A lap feltételezése szerint a csehek valószínűleg magyar mintára, egy Paks II-höz hasonló megállapodást kötnek majd Oroszországgal új atomerőművük megépítésére.

A Politico európai kiadása arról ír, hogy a csehek Németország, Ausztria, illetve az EU brüsszeli központjának tiltakozása ellenére is kénytelenek az atomerőművi kapacitásokat bővíteni. Ennek az az oka, hogy a 2015-ben jóváhagyott állami energiapolitikának megfelelően a Cseh Köztársaságnak a következő két évtizedben fokozatosan meg kell szüntetnie a villamos energia fő forrásául szolgáló széntüzelésű erőműveket.

A dolgok jelenlegi állása szerint az a legvalószínűbb, hogy Csehország a magyarországi Paks II. atomerőmű-fejlesztés példáját fogja lemásolni. Ez azt jelentené, hogy Csehország és Oroszország államközi megállapodást kötne az új atomerőműnek egy kölcsönszerződéses finanszírozási modellel való felépítéséről. 

A cseh állami energetikai cég, a CEZ 2009-2014 között Temelinben tervezte a két új atomerőművi blokk felépítését, ez a terv azonban a nemzetközi és brüsszeli tiltakozások miatt meghiúsult. A jelenlegi elképzelések szerint az osztrák határtól 50 kilométerre levő Dukovany atomerőművének a meglevő blokkjai mellé épülne két új erőművi blokk.

Az amerikai lap szerint bár hivatalosan egyelőre még több erőműépítő cég is versenyben van a cseh nukleáris beruházásért, azonban ez leginkább csak formalitás, mivel technikai szempontokból és finanszírozási okokból egyaránt az oroszok ajánlata jelenleg a legmegfelelőbb.

Ugyanakkor pedig úgy tűnik, hogy ráadásul még a cseh belpolitika is az oroszok atomerőmű-építését támogatja. Andrej Babisról hivatalosan csak annyit tudni, hogy nem ellenzi az orosz atomenergia-ipar fejlesztését, miközben Milos Zeman cseh államfő nyíltan támogatja, hogy az orosz állami cég, a Roszatom építhessen új atomkapacitást Csehországban. 

Ha sikerül neki, akkor a Roszatom nevű, orosz állami nukleáris társaság öt másik – részben szintén állami tulajdonú – ajánlattevő előtt nyerheti el a cseh megbízást. Ezek: a koreai Korea Hydro & Nuclear Power, a kínai China General Nuclear Power, az amerikai Westinghouse Electric, a francia Areva-EDF konzorcium, a japán-francia Mitsubishi Heavy Industries-Areva-ATMEA konzorcium.

A Politico – a feltételezetten az oroszokat választó – cseh atomfejlesztési megbízással összefüggésben azt írja, hogy az még akár a magyarországi paksi orosz megbízással szemben megnyilatkozott nyugat-európai tiltakozásoknál is erősebb ellenakciókat válthat majd ki. 

Magyarországon a paksi atomerőmű bővítése ellen tiltakozó balliberálisok azzal érvelnek, hogy ma már sehol sem építenek atomerőműveket. Ennek a hamis érvelésnek azonban messze ellentmond az a tény, hogy a most Csehországban is atomerőmű-építési lehetőség elé néző orosz Roszatom jelenleg egyszerre a világ számos pontján épít atomerőműveket. A Roszatom Törökországban, Egyiptomban, Bangladesben, Fehéroroszországban és Finnországban is atomerőművet épít.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére