Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Csak a robotoktól véd az új álcaháló

888.hu

2016.03.25. 14:58

Miért néznek ki úgy a kínai tankok, mintha a Minecraft nevû játékból gördültek volna elõ? A válasz a világszerte egyre népszerûbb, digitális álcázás.

A képek egy 2015-ös őszi, kínai katonai parádén készültek, de egyre több hasonló mintázattal rendelkező harcjárművet lehet látni a világ különböző pontjain.

A hagyományos álcázás a 19. században terjedt el. Ez többnyire khaki színű, szabálytalan foltokkal tarkított mintázat. A 21. századi harcmezők kihívásai azonban elavulttá tették ezt a technikát.

A módszer 40 éves múltra tekint vissza. A ma már nyugdíjazott Timothy R. O'Neil ezredes találta ki a hetvenes évek végén. Amikor elkezdte a kutatásait az volt a célja, hogy egy olyan álcázási rendszert hozzon létre, amely egyaránt alkalmas a távoli és a közeli objektumok elrejtésére is. A hagyományos módszer nagyon sikeres abban, hogy nagy távolságokra levő objektumokat elrejtsen a kíváncsi tekintetek elől.

Az új módszer egyformán hatékony a távolabbi és a közelebbi tárgyak esetén is, hiszen közelebbről nézve a kisebb pixelek a természetes textúrákat másolják –  például levelek egy fán – messzebbről, a nagyobb pixelek pedig a makró textúrákra emlékeztetnek, mint az ágak, teljes fák és árnyékok.

A kísérletek azt bizonyították, hogy ez a fajta álcázás sokkal hatékonyabb tud lenni, mint a hagyományos. Nemcsak az emberi szem számára, hanem monitorokon is nehezebb kiszúrni az így álcázott tárgyakat. Miután ezt bebizonyította O'Neil és csapata, ezután csak a hadsereg vezetőit kellett meggyőznie arról, hogy ez a módszer működőképes. Ez évekbe telt, de ma már egyre több ország hadserege használja.

A jövő valószínűleg a "SmartCamo" nevű álcázási módszeré, amely esetében a harcjármű aktívan tudja változtatni a színét és a mintázatát, akár egy kaméleon. Az eljárás már létezik a gyakorlatban, azonban sokat kell finomítani rajta, emellett drága és egyenlőre sok energiát fogyaszt.

Óriási sikerekkel kecsegtet az infravörös álcázás harcjárművek számára. A módszert a BAE System csiszolta tökélyre. Ez azt szolgálja, hogy ne lehessen megtalálni a tankot hőérzékelő kamerákkal. Ennek érdekében a tank külső burkolatát olyan, különleges csempékkel és áramkörökkel látják el, amelyek segítségével külön-külön is tudják szabályozni az egyes csempék hőmérsékletét. Így a hőkamerán keresztül a tank személygépkocsinak vagy akár egy tehénnek is látszódhat.

Azonban a leghatékonyabb és legelterjedtebb továbbra is a hagyományos és digitális álcázás.

(BBC)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére