Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Comey: Trump ellen nem folytatott vizsgálatot az FBI

888.hu

2017.06.08. 06:58

James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója január elején tájékoztatta Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, hogy ellene nem folyik vizsgálat a tavalyi elnökválasztási kampányba való esetleges orosz beavatkozás ügyében tartott FBI-eljárás keretében. Ezt maga Comey közölte a szenátus hírszerzési bizottságának elküldött írásos nyilatkozatában, amelyet szerdán nyilvánosságra is hoztak. A nyilatkozatból kiderül az is, hogy Trump feltétlen lojalitást várt volna el.
WASHINGTON, 06:58

James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) elbocsátott igazgatója január elején tájékoztatta Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, hogy ellene nem folyik vizsgálat a tavalyi elnökválasztási kampányba való esetleges orosz beavatkozás ügyében tartott FBI-eljárás keretében. Ezt maga Comey közölte a szenátus hírszerzési bizottságának elküldött írásos nyilatkozatában, amelyet szerdán nyilvánosságra is hoztak. A nyilatkozatból kiderül az is, hogy Trump feltétlen lojalitást várt volna el.

A májusban menesztett FBI-igazgatót csütörtökön hallgatja meg az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága. Comey közölte: a megválasztott elnökkel folytatott, említett találkozó után, a New York-i Trump-toronyból távozva az FBI egyik szolgálati kocsijában a laptopján dokumentálta az elhangzottakat.

Írásos nyilatkozatában Comey egyebek közt arról ad tájékoztatást, hogy négy hónapra visszatekintve kilenc, Trumppal folytatott beszélgetést tud felidézni, ebből három személyesen, hat pedig telefonon zajlott le közöttük – írja az MTI.

A nyilatkozatban az FBI volt direktora azt állítja: közölte is Trump elnökkel, hogy ellene nem folyik vizsgálat a vélelmezett orosz kapcsolatok ügyében.

Comey egyúttal kitér az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatok egészére és Michael Flynn lemondásra kényszerített nemzetbiztonsági főtanácsadó helyzetére is. Egyes sajtóhírek ugyanis hetek óta arról szólnak, hogy Donald Trump arra kérte az FBI igazgatóját, zárja le az orosz szálak vizsgálatát.

A nyilvánosságra került nyilatkozatból kiderül, hogy Trump először nem kérte nyíltan a Flynn-féle vizsgálat lezárását. Az elnök, "az Oroszországgal kapcsolatos nyomozást úgy írta le, mint 'egy felhőt', amely gyöngíti az ország érdekében folytatott tárgyalásainak pozícióit" – olvasható a nyilatkozatban. Comey leszögezte: Trump "azt kérdezte, mit tudunk tenni, hogy eloszlassuk ezeket a felhőket".

Trump ugyanakkor – erősítette meg a nyilatkozat – egy alkalommal valóban felvetette, hogy a Michael Flynn elleni vizsgálatot "hagyni kellene", mert "Michael Flynn a washingtoni orosz nagykövettel folytatott eszmecseréivel nem csinált semmi rosszat, a baj az volt, hogy mindezt elhallgatta Mike Pence alelnök előtt". "Flynn rendes fickó, remélem, békén hagyja őt" – idézte James Comey Donald Trump állítólagos szavait.

A szenátusi bizottságnak küldött nyilatkozatban Comey utalt arra is, hogy egy január 27-i vacsorán, amelyet Donald Trump adott a tiszteletére, igencsak kényelmetlenül érezte magát, mert Trump elnök többször is értésére adta, hogy "a kinevezés feltétele a lojalitás". Comey felidézte a vacsorán elhangzottakat. "Az elnök azt kezdte kérdezgetni, hogy akarok-e az FBI igazgatói székében maradni. Furcsállottam, hiszen két korábbi alkalommal éppen ő jelezte, hogy szeretné, ha maradnék, s akkor biztosítottam arról, hogy nekem is ez a szándékom. Kifejtette: nagyon sokan pályáznak az állásomra, s tekintettel az előző évi túlkapásokra, megértené, ha távozni akarnék" – rögzítette Comey. Majd hozzátette: az elnök azt mondta, "lojalitásra van szükségem, elvárom a lojalitást".

James Comey csütörtöki szenátusi meghallgatását óriási érdeklődés és izgalom előzi meg. A volt FBI-vezető ugyanis várhatóan további részletekkel szolgál majd a Fehér Házhoz fűződő kapcsolatairól.

Titkosszolgálatok

Az amerikai hírszerzés vezetői szerdai kongresszusi meghallgatásukon elhárítottak minden kérdést, amely a Donald Trump amerikai elnökkel folytatott beszélgetéseiket feszegette, beleértve a tavalyi elnökválasztási kampányba történt esetleges orosz beavatkozás témáját is.

A szenátus hírszerzési bizottsága előtti meghallgatáson Dan Coats, az Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetője, Mike Rogers, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója, Andrew McCabe, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügyvezető igazgatója és Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes vett részt.

A szenátorok arra voltak kíváncsiak, vajon Trump elnök gyakorolt-e nyomást bármelyikükre is az orosz beavatkozásról folyó nyomozásokat illetően. A hírszerzési szakemberek és a miniszterhelyettes egyaránt cáfolták, hogy Trump bármikor is próbált volna nyomást gyakorolni rájuk, sem annak érdekében, hogy nyilvánosan is kimondják, nem történt semmiféle "összejátszás" a Trump-kampány munkatársai és orosz tisztségviselők között, sem pedig azért, hogy egyes nyomozásokat – például a Michael Flynn volt nemzetbiztonsági főtanácsadót érintőeket – lezárjanak.

Mind Coats, mind Rogers leszögezte azonban, hogy a szenátusi bizottság előtt sem kívánja felfedni a Fehér Házban az elmúlt hónapokban zajlott megbeszéléseik részleteit.

A The Washington Post című napilap szerdán arról cikkezett, hogy március közepén, nem sokkal azt követően, hogy Coats jelölését a szenátus megszavazta, Trump azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy járjon közben az FBI akkori igazgatójánál, James Comey-nál a Michael Flynn elleni vizsgálat leállítása érdekében. A lap szerint Trump panaszkodott Coatsnak és Mike Pompeónak, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójának is, mert szerinte Comey "nem kezelte jól" az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatokat. Dan Coats azonban a munkatársaival folytatott megbeszélések után úgy döntött: nem kíván beleszólni James Comey munkájába.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére