Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Büszkék lehetünk a Saul fia sikerére

Bertha László

2016.01.11. 21:18

A film sikere az alkotóké, a szakmáé és az egész országé. A nap témája a 888.hu-n.

A cannes-i nagydíj után a Saul fia a Golden Globe-díjjal az Egyesült Államokat is meghódította, ami mindenképpen páratlan siker, hiszen még egyetlen magyar filmnek sem sikerült korábban bezsebelnie az Aranyglóbuszt. A Golden Globe az Oscar-díj után a második legnagyobb elismerésnek számít a filmes szakmában, így Nemes Jeles László alkotására minden magyar méltán lehet büszke, hiszen az ország hírnevét is öregbíti.

Ezt megelőzően magyar alkotást mindössze kétszer jelöltek Golden Globe-díjra: 1986-ban a Redl ezredes, 1989-ben a Hanussen című filmet érte ez a megtiszteltetés, ám egyik filmnek sem sikerült végül elhódítania az áhított díjat.

Minek köszönhető a film sikere, illetve miben áll annak egyedisége?

A Saul fia egy egészen új szemszögből közelítette meg a lágerek világát, nem versenyezve az ismert holokausztról szóló filmek drámai és egyben kegyetlen képi világával. A Saul fia nem akar érzelmeket generálni a nézőben, nem akar sem meghatni, sem pedig megdöbbenteni. A film története egyszerűen magával sodorja a nézőt: ott érezzük magunkat Saul bőrében, a lágerek monoton világában, ahol sem okunk, sem pedig időnk nincs a szemlélődésre. Ez egy személyes dráma, amelyhez zseniálisan nyúlt hozzá a rendező.

A siker fogadtatása

A legjobb idegen nyelvű filmnek járó díjért a Mustang című francia, a chilei El Club, a Legújabb testamentum című belga-francia-luxemburgi, valamint a Miekkailija című finn-német-észt filmmel volt versenyben a magyar alkotás. A győztest Helen Mirren és Gerard Butler hirdette ki, majd a színpadra szólították a film rendezőjét, Nemes Jeles Lászlót, aki az öröm pillanatában így köszönte meg a díjat:

"Ez hihetetlen. Köszönöm a hollywoodi külföldi újságíróknak ezt a nagyszerű díjat, melyet szeretnék megosztani a csodás stábommal és a szereplőkkel, a főszereplőmmel, Röhrig Gézával, a producereimmel… Szeretném megköszönni a Magyar Nemzeti Filmalapnak, hogy támogatták a filmet. […] Tudják, a holokauszt hosszú ideig absztrakció volt, számomra azonban inkább egy emberi arc. Ne felejtsük el ezt az arcot."

Nemes Jeles László, a Kossuth-díjas rendező, Nemes András fia. A fiatal rendező már 2001-től több kis- és nagyjátékfilmhez asszisztált; első sikerét 2007-ben érte el a Türelem című kisfilmjével. 2015-ben az első általa rendezett nagyfilm, a Saul fia hozta meg az igazi áttörést karrierjében: a Cannes-i fesztiválon három díjat is elnyert alkotásával.

Az átadót követően megszólalt a film egyik producere, Sipos Gábor is, aki elmondta:

úgy gondoljuk, hogy a díjjal a magyar filmművészet ismét a világ figyelmének középpontjába került. Nagyon boldogok vagyunk.”

A filmhez több politikus, köztük a miniszterelnök, Orbán Viktor is gratulált. A filmszakmai kormánybiztos, Andy Vajna elmondta, hogy különleges megtiszteltetés ez, hiszen a Saul fia az első olyan magyar film, amelyik megnyerte ezt a nagy presztízsű díjat.

Örülünk, hogy a sikerhez a Filmalap anyagi és szakmai támogatása is hozzájárulhatott."

– mondta Andy Vajna.

Ahogyan a magyar labdarúgó-válogatott Eb-re való kijutásának, úgy ennek a sikernek sem tudott mindenki tiszta szívből örülni; holott az egyéni sikereken túl, ez mind a magyar filmes szakma, mind pedig az ország közös sikere is.

Drukkoljunk az Oscar-díjért is: a Saul fia, a rendező, a stáb és az egész ország megérdemli.


 

- Oscar-díjat nyerhet a Saul fia

- A magyar film méltó lesz régi nagy híréhez

- Így örültek az első magyar Golden Globe-nak

- Megvan az első magyar Golden Globe

- Az év 8 legjobb filmje

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére