Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Budapest egyszer már elnyerte az olimpiai rendezés jogát, ám közbeszólt az antant

Bertha László

2017.02.23. 20:28

A nagyhatalmak végül nemcsak a rendezés jogát vették el, hanem az ország részvételét is megtiltották a játékokon.

Szerdán eldőlt, hogy Budapest biztosan nem rendez olimpiai játékokat 2024-ben, hiszen az ellenzék kihátrálása miatt megszűnt az induláskor fennállt konszenzus, így a kormány, a főváros és a MOB vezetése közösen úgy döntött, hogy Budapest visszavonja a benyújtott pályázatot.

Ennek kapcsán érdemes felidézni a modern kori olimpiák történetét, hiszen Budapest több alkalommal is megpróbálkozott már az ötkarikás játékok rendezési jogának elnyerésével.

Az első modern nyári olimpiát 1896-ban rendezték meg Athénban, ám Görögország gazdasági nehézségei miatt már akkor felvetődött, hogy a honfoglalás ezeréves évfordulója alkalmából Budapest szívesen megrendezné a sporteseményt. Végül a görög fővárosnak sikerült lebonyolítania a játékokat. A magyar főváros később hivatalosan az 1916-os, az 1920-as, az 1936-os, az 1944-es és az 1960-as olimpiai játékok megrendezéséért szállt versenybe.

1914-ben Budapest sikeresen el is nyerte az 1920-as olimpiai játékok rendezését. A magyar pályázat ugyanis 21 támogató szavazatot szerzett, míg a belga mindössze hetet. Budapesten és Antwerpenen kívül Amszterdam, Atlanta, Cleveland, Havanna, Lyon és Philadelphia is kacérkodott az esemény megrendezésével.

Végül közbeszólt a háború és a politika

A szarajevói merénylet ürügyén kirobbanó I. világháború ugyanis elsöpörte mind az 1916-os olimpiát, mind pedig Magyarország álmait az 1920-as játékok megrendezésére. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) akkori társelnöke, Muzsa Gyula országgyűlési képviselő 1916-ban arról tájékoztatta a bizottságot, hogy Magyarország továbbra is fenntartja a rendezés jogát.

Bár a MOB abban reménykedett, hogy 1920-ban a budapesti olimpia a harmónia jegyében fog megvalósulni, ez végül nem így történt. 1918-ban az Osztrák-Magyar Monarchia vesztesként került ki a nagy háborúból, Magyarországra pedig példátlan büntetés várt az elkövetkezendőkben. Magyarországtól az antanthatalmak nyomására végül nemcsak a rendezés jogát vették el, hanem az ország részvételét is megtiltották a VII. nyári olimpiai játékokon, melyet végül Antwerpenben rendeztek meg. Trianon miatt azonban ez fájhatott a legkevésbé a kor magyarságának.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére