Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Botka tovább hazudik: az általa vezetett önkormányzat mégis bizniszelt a kisvállalkozókat tönkretevõ céggel

888.hu

2017.03.20. 19:28

Botka korábban letagadta, hogy Szeged bármilyen munkát rendelt volna a Szeviéptõl, amely több száz beszállítóját és alvállalkozóját juttatta csõdbe. Az Origo kiderítette, hogy a cég többedmagával több mint 9 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el.

A Szeviép Szerkezet- és Vízépítő Zártkörűen Működő Részvénytársaság 2005–2010 között jócskán el volt látva állami, illetve önkormányzati megrendeléssel, amit közbeszerzéseken keresztül, önállóan vagy konzorciumban nyert el.

Az Origo szerint ebben az időszakban közel 34 milliárd forintnyi megbízást nyert el közbeszerzéseken keresztül a cég. 

A botrányos múltú Szeviépet 2010-ben számolták fel. A cég végül 11 milliárdos adósságot halmozott fel, amellyel összesen 500 vállalkozónak tartoztak. A fizetés elmaradása nem akadályozta meg a céget abban, hogy rendre újabb és újabb alvállalkozókat vonjanak be azok helyett, akiknek nem fizettek. A Szeviép évekig sikeresen bújt ki a fizetési kötelezettségek alól.

A Szeviép szegedi és Szeged környéki építkezések kivitelézésével foglalkozott. A cég a szocialista kormányok idején Szeged egyik legsikeresebb építési vállalkozása lett, amit köszönhet a számos önkormányzati megbízásnak és elnyert közbeszerzésnek. Az igazán nagy botrány 2010-ben következett be, amikor is a Szeviép csődgondnokot kért maga ellen, mivel nem tudta kifizetni az M43-as autópálya építésén dolgozó alvállalkozóit. Ekkor még csak 3 milliárd forintos adósságról szóltak a hírek, ám később kiderült, hogy a teljes össze eléri a 11 milliárd forintot is. A hatalmas adósság úgy keletkezett, hogy a cég azzal próbált kibújni a fizetési határidő alól, hogy újabb és újabb alvállalkozókat vont be. A bíróságon az alvállalkozókat képviselő Szabó Bálint szerint az eltűnt milliárdok az MSZP pártkasszájában végezték.

Az Origo által áttekintett adatok alapján kiderült, hogy a szegedi önkormányzat többféle trükköt alkalmazott. Számos esetben alkalmaztak egyszerűsített – gyorsított vagy hirdetmény nélküli meghívásos – eljárási szabályokat alkalmaztak, hiszen úgy könnyebben lehet, „valakire kiírni” a közbeszerzést.  A másik visszatérő elem az, hogy számos, a Szeviép által megnyert közbeszerzés esetében a becsült érték jóval meghaladta a nyertes – Szeviép – által megajánlott, és aztán a szerződésbe is belefoglalt árat. Nem csoda tehát, hogy a cég futószalagon nyerte a közbeszerzéseket.

A Szeviépnek nagyon jól ment a 2005–2010 közötti időszakban, ami az állami, illetve a költségvetési közbeszerzéseken való sikereket illeti. Ezeken a pályázatokon több mint 16 milliárd forintot nyert a cég. 2008-ban a Kóka János vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól kaptak megbízást több mint 46 millió forint értékben, a MÁV-tól 315 millió forint értékben. 

Emellett milliárdos megrendeléseket kaptak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztőtől, valamint a Maharttól is.

Feltűnően sok, közel hatmilliárd forintnyi megbízást kapott a Szeviép 2006–2010 között az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól, amely szervnek a székhelye véletlenül Szegeden van, és számos általa megrendelt projektnek szegedi kötődése volt. 

A baloldalhoz köthető önkormányzatok is előszeretettel rendelték meg a Szeviép szolgáltatásait. Budapesten 217 milliós, Csongrádon pedig egy 550 milliós beruházást sikerült behúzniuk. Szentendrén összesen 170 millió forintnyi munkát nyertek el.
Botka László, Szeged szoci polgármestere tagadta, hogy a város önkormányzata egyetlen szerződést is kötött volna a Szeviép Zrt.-vel.

Azonban a nyilvánosan elérhető adatok alapján 2005-ben a "Szeged szennyvíztisztításának és szennyvízcsatornázásának fejlesztése és bővítése” projekt keretében több mint 4,5 milliárd forint értékben kapott megbízást a cég.

Egy másik projekt során, a szegedi villamospálya korszerűsítésére 4,6 milliárd forintot kapott a cég Szegedtől. A két, összesen 9,2 milliárdos munkát konzorciumban nyerte el a Szeviép.

2008-ban, illetve 2009-ben a botrányos Ligetfürdő-építéssel kapcsolatban a Szeviép összesen közel hétmilliárd forintnyi megbízást kapott három szerződés keretében. Látszólag nem közvetlenül Szeged Város Önkormányzatától, hanem a Ligetfürdő Ingatlanfejlesztő és Fürdőüzemeltető Korlátolt Felelősségű Társaságtól, ami viszont ebben az időben 100 százalékban a szegedi önkormányzat tulajdonában volt. Vagyis, ismét teljesen egyértelmű, hogy a megbízó Szeged városa volt.   

Botka László és az MSZP vezetése valószínűleg tudhatja, hogy hova tűnt az a 11 milliárd forint, amellyel a Szeviép adósa maradt alvállalkozóinak"

– mondta korábban Hollik István KDNP-s parlamenti képviselő.

Korábban az is kiderült, hogy 2008 közepétől egészen a 2010-es választások másnapjáig  heti-havi rendszerességgel 1–20 milliós tételek kerültek Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő volt sofőrjének, Báló Tamásnak a cégéhez a Szeviép-leányvállalat Biztonsági Üzem Kft.-hez, összességében félmilliárd forint értékben. Báló Tamás jelenleg a Szegedi Közlekedési Társaság repülési üzletágának a vezetője. Szabó Bálint, aki a Szeviép-károsultakat képviseli, ezzel kapcsolatban azt mondta, teljesen egyértelmű, hogy Szegeden burkolt és tiltott pártfinanszírozás valósult meg.

Ha kíváncsi vagy, hogy Botka hogyan irányítja Szegedet, akkor ezt az írást javasoljuk: Szicília piskóta ahhoz képest, ahogy Botka irányítja Szegedet.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére