Az űr sötétjében bolyong egy objektum, amiről senki sem tudja, hogy micsoda
2017. március 19. 11:58
2012-ben csillagászok egy csoportja egy furcsa, elszigetelt objektumot figyelt meg Földünktől mintegy 100 fényévre – egy olyan égitestet, amely nagyobb tömegű a Jupiternél, és nagy valószínűséggel az egyik legközelebbi kóbor bolygó, amit a tudósok valaha felfedeztek.
A legújabb kutatások szerint úgy tűnik, a CFBDSIR 2149-0403 névvel illetett objektum olyan tulajdonságokat mutat, amik alapján elképzelhető, hogy nem is bolygóról van szó, hanem talán valami egészen másfajta égitestről.
Che cos'è CFBDSIR 2149-0403? https://t.co/rZsZhkDn2k pic.twitter.com/Sm7y9n9wKU
— LA SCIENZA (@NewsScienza) 2017. március 17.
A csillagközi bolygókkal kapcsolatban mindig nehéz megállapítani, hogy klasszikus bolygókról van-e szó, vagy barna törpékről. Utóbbiak olyan égitestek, amelyek tömege túl kicsi ahhoz, hogy a belsejükben stabil hidrogén-hélium magfúzió jöjjön létre, és így valódi csillagokká váljanak. A számítások alapján a CFBDSIR 2149-0403 tömege körülbelül négy-hétszerese a Jupiterének, ami alapján azt lehet mondani, inkább egy kóbor bolygóról van szó, mintsem barna törpéről. Korábban úgy vélték, a feltételezett csillagközi bolygó az úgynevezett AB Doradus mozgó csoport tagjaként „utazott" a világűrben. Ez a csoport nagyjából harminc, azonos korú és összetételű objektumból áll, amelyek együttesen haladnak a kozmoszban, és valószínűleg azonos helyen is keletkeztek. E feltételezés alapján a CFBDSIR 2149-0403 különösen fiatal, mindössze 50–120 millió év között lehet.
Az elgondolás, amely vándorbolygónak vélte az égitestet, pusztán néhány kezdeti megfigyelésen alapult, de nem sikerült bizonyítékot találni, hogy az égitest valóban bolygóként keletkezett, és kilökődött bármilyen csillagrendszerből.
Hogy kiderüljön az igazság, az objektumot eredetileg felfedező csillagászok egyike, Philippe Delorme (Grenoble Alpes Egyetem) és kutatócsoportja az elmúlt pár évben folyamatosan figyelte a CFBDSIR 2149-0403-at, a munkában különböző hullámhosszakon működő távcsöveket alkalmaztak.
Az új megfigyelésekkel a kutatók pontosabban kiszámították az égitest helyzetét és mozgását. Ebből kiderült, hogy a korábbi hipotézisekkel ellentétben a CFBDSIR 2149-0403 mégsem lehet az AB Doradus vagy más ismert, fiatal mozgó csoport tagja. Ez a kutatók szerint egyszerre jó és rossz hír. Jó, mert új információkkal gazdagodtunk az objektumról, rossz, mert az egyik legfontosabb paraméter, az égitest kora vált bizonytalanná, megnehezítve a kategorizálást.
A kutatócsoport új megfigyelései szerint az objektumnak van egy gyenge gravitációs ereje, és kiemelkedően magas a fémtartalma, tehát a szakértők nem tudják már egyáltalán megmondani, hogy milyen égitestről is beszélhetünk.
Szerencsére a CFBDSIR 2149-0403 közelsége miatt viszonylag könnyen kutatható, így a tudósok várhatóan tovább folytatják a megfigyelését.
(Origo, La Sciencia)
OLVASTAD MÁR?
Malosse: "A magyarok nem Európát utasítják el, hanem az irányítás jelenlegi módját"
Henri Malosse cikkében leleplezi, hogyan vette át Németország az unió irányítását, és hogyan befolyásolja Angela Merkel az uniós intézmények működését. A szerző szerint a helyzet tarthatatlanná vált, de van még remény Európa számára, ezt bizonyítja az április 8-i magyarországi országgyűlési választás eredménye is.
"Igazolt, hogy Soros az óriási tőkehatalmával igyekezett mindenféle fordulatot finanszírozni Kelet-Európában"
Megalapozottnak minősítette a Soros György elleni magyarországi kampányt a Die Presse című osztrák napilapnak adott interjúban Johann Gudenus, a kormányban részt vevő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) frakcióvezetője.
Angela Merkel úgy akadályozná meg az illegális migrációt, hogy több migránst engedne be legálisan
Németország nem állítja le a migránsok befogadását. Sőt, az Európai Bizottság afrikai és közel-keleti migránsok támogatására szervezett áttelepítési programja keretein belül tízezer olyan migránst fogad be hamarosan, akiket az UNHCR válogat ki. Erről az ENSZ menekültügyi főbiztosával, Philippo Grandival folytatott megbeszélése előtt beszélt Angela Merkel német kancellár. Ezzel Németország a globális migrációs csomag egyik legnagyobb támogatója lett.
Húsz évet kapott Abdeslam, de nem a merényletért
Terrorista gyilkossági kísérlet vádjában bűnösnek találta és 20 év börtönre ítélte Salah Abdeslamot és társát, Soufien Ayarit hétfőn az illetékes brüsszeli bíróság. Nem a párizsi terrortámadásért kapták ezt az ítéletet, hanem azért, mert az ellenük irányuló rendőrségi razzia során meglőtték az egyik rendőrt.
A nap karikatúrája a 888-on
Mindenki Kenny
Hazugság, hogy az EU-nak szüksége van a migránsokra
A munkavégzésre alkalmatlan - és ezért csak szociális segélyezési feladatokat generáló - migránsok tömeges betelepítése helyett az EU-nak inkább a saját munkaerő-piaci keresletét és kínálatát kellene jól összehangolnia, hogy a népességfogyás és munkaerőhiány következtében kialakult problémák megoldódjanak.
Az Iszlám Párt átvenné a hatalmat az unió fővárosában
Egyre több szakértő van azon a véleményen, hogy Belgium lesz az első ország Európában, mely elesik és megtör az iszlám expanzió alatt, így náluk alakul majd ki egy olyan kalifátus, ami az egész kontinenst fenyegeti majd.
Több terrortámadást is megakadályoztak tavaly a németek
Németországban a 2016-os berlini terrortámadás óta még szigorúbban kezelik az ilyen ügyeket.