Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az EU-tagállamok meg fogják akadályozni, hogy török kisebbségük részt vegyen az újabb népszavazáson

888.hu

2017.05.05. 20:28

Ausztria és Németország sem fogja engedni, hogy az ott élõ török kisebbség részt vegyen a halálbüntetés esetleges törökországi visszaállításáról tartott népszavazáson. Várhatóan további EU-tagállamok is megtiltják majd, hogy az ott élõ törökök a halálbüntetés visszaállításáról szavazzanak.
BÉCS, BERLIN, 20:28

Ausztria és Németország sem fogja engedni, hogy az ott élő török kisebbség részt vegyen a halálbüntetés esetleges törökországi visszaállításáról tartott népszavazáson. Várhatóan további EU-tagállamok is megtiltják majd, hogy az ott élő törökök a halálbüntetés visszaállításáról szavazzanak.

Ausztria elutasítja

Ausztria elutasítja, hogy a területén szavazást tartsanak a halálbüntetésről esetleges törökországi visszaállításáról – közölte az APA osztrák hírügynökséggel pénteken Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, aki szerint minderre nemzetközi jogi keretek adnak lehetőséget.

A néppárti miniszter szerint egy külföldi referendum saját országon belüli megrendezését területi szuverenitásra hivatkozva meg lehet tagadni. Sebastian Kurz úgy látja, hogy a halálbüntetés bevezetésének terve jogos alapot ad egy hasonló döntés meghozatalához.

Andreas Schieder, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) frakcióvezetője ugyanerre az álláspontra helyezkedett és jogi kötelességnek nevezte egy halálbüntetésről szóló szavazás megakadályozását.  

Az áprilisban megtartott törökországi népszavazáson, amely az alkotmánymódosításról és a mindenkori államfő jogkörének kiszélesítéséről szólt, több mint százezer Ausztriában élő török szavazhatott, többségük Recep Tayyip Erdogan török elnök terveit támogatta. Erdogan a tavalyi puccsot követően szorgalmazza a halálbüntetés visszaállítását.

Németország megtiltja

Ha Törökországban népszavazást tartanak a halálbüntetés végrehajtásáról, akkor Németországban az ott élő törökök nem vehetnek részt a referendumon –jelentette be pénteken Steffen Seibert, a német szövetségi kormány szóvivője.

Politikailag elképzelhetetlen, hogy támogassunk egy szavazást egy olyan intézkedésről, amely egyértelműen ellentétes alaptörvényünkkel és európai értékeinkkel"

– szögezte le a német kormány szóvivője. Steffen Seibert hangsúlyozta: ha egy másik ország a németországi nagykövetségén és konzulátusain szavazást akar lebonyolítani, ahhoz a német kormány hozzájárulása kell.

Ennek az engedélynek a megadása "nem kötelező", és a német kormány minden jogi lehetőséget megragadna egy olyan népszavazás megakadályozásában, amely a halálbüntetésről szól – jelezte a szóvivő.

Hasonlóan fogalmazott Martin Schulz, az Angela Merkel kancellár vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) elnöke, kancellárjelöltje, aki a Der Spiegel című hírmagazinnak azt mondta:

nem engedhetjük meg, hogy Németországban szavazást tartsanak olyan intézkedésről, amely ellentmond értékeinknek és alkotmányunknak".

A német kormány eddig rendre hozzájárult ahhoz, hogy a Németországban élő, törökországi szavazójoggal rendelkező mintegy 1,4 millió ember részt vehessen a törökországi választásokon és népszavazásokon. A török hatóságok a voksolások lebonyolításához a tucatnyi török főkonzulátus mellett, külön erre a célra kibérelt ingatlanokban is berendezhettek szavazóhelyiségeket Németországban. A választások és népszavazások nagyobb fennakadások nélkül zajlottak, a török alkotmány módosításáról tartott márciusi népszavazást is rendben lebonyolították.

Recep Tayyip Erdogan török államfő a tavalyi puccskísérlet után már korábban is világossá tette, hogy kész aláírni a halálbüntetés visszaállításáról szóló jogszabályt, ha a parlament így határoz. Az államfő a jogköreit kibővítő népszavazás óta ismét kiállt a halálbüntetés mellett.

A halálbüntetés eltörlése az európai országok egyik legalapvetőbb értéke, amelyet a nyugati országok a társadalmi fejlődés megkérdőjelezhetetlen mérföldkövének tekintenek. A halálbüntetés tilalma része az Európa Tanács, így Törökország által is elfogadott Emberi Jogok Európai Egyezményének, valamint az Európai Unió Alapjogi Chartájának.

Európában már csak Oroszországban és Fehéroroszországban nem törölték el a halálbüntetést, de Moszkva moratóriumot hirdetett, így már nem hoznak halálos ítéleteket Oroszországban. Fehéroroszország jelenleg az egyetlen európai állam, ahol halálbüntetéseket szabnak ki és hajtanak végre.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére