Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az EU-ban született gyermekeik jogán tartózkodási engedély jár a migráns szülõknek

Vincze Viktor Attila

2017.05.11. 11:58

Az Európai Bíróság friss döntése alapján a nem EU-s állampolgárságú személyeknek - így akár az illegális bevándorlóknak is -, ha az unió területén gyermekük születik, akkor tartózkodási engedélyt kell kapniuk abban az uniós tagállamban, ahol a gyermekük megszületett.
LUXEMBOURG, 11:58

Az Európai Bíróság egy olyan venezuelai nő esetében, akinek egy holland állampolgárságú férfitól született gyermeke, illetve hét másik unión kívülről érkezett bevándorló hasonló keresetének ügyében hozott most ítéletet.

A H. C. ChavezVilchez nevű asszony 2011 óta egyedül felelt a gyermeke jólétéért és neveléséért. Azonban a holland államtól nem kapott szociális ellátást, és gyermek után járó juttatásokat sem folyósították a számára, mivel nem rendelkezett holland  tartózkodási engedéllyel.

A bírósági ítélet ezért elrendelte Hollandia számára a tartózkodási engedély kiadását a gyermek anyja számára, illetve ezzel az uniós polgársággal járó jogok biztosítását is.

Az Európai Unió Bírósága úgy ítélte meg, hogy az EU területén született gyermekekhez kapcsolódóan a nemzeti bíróságoknak ezentúl figyelembe kell venniük majd a gyermekek és a nem EU-s állampolgárságú szülők közötti szoros kapcsolatot.

Ha tehát egy uniós állampolgársággal nem rendelkező személynek gyermeke születik az EU valamelyik tagállamában és így annak az országnak az állampolgára lesz, akkor azért, hogy a gyermeknek ne kelljen elhagynia állampolgárságát adó országát, a szülő meg kell, hogy kapja a az adott államra vonatkozó tartózkodási engedélyt.

A luxemburgi ítélet szerint a szülő számára a tartózkodás joga mellé jár még az unión belüli szabd mozgáshoz és munkavállaláshoz való jog is.

 

A bíróság ítélete szerint a tartózkodási engedély megadása minden esetben átruházható a nem EU-s állampolgárságú szülőkre, ha bizonyíthatóan ők a gyermek gondviselői.

Az Európai Unió tagállamainak állampolgárai egyúttal uniós polgárok is.  Azonban emellett a szerződésekben (az Európai Unió működéséről szóló szerződés [EUMSZ] 20. cikkében és az Európai Unióról szóló szerződés [EUSZ] 9. cikkében) rögzített uniós polgárság az európai identitás kialakulásának elsődleges mozgatórugója. Alapvetően különbözik a tagállamok által biztosított nemzeti állampolgárságtól, amelyet kiegészít, mivel az európai polgárság által a polgároknak juttatott jogokhoz nem társulnak kötelezettségek. A harmadik államok polgáraira vonatkozó uniós jogi rendelkezések szerint egy harmadikm nem uniós tagállambeli állampolgárságú személy, egy uniós polgár családtagjaként származékos jelleggel uniós jogalapot érvényesíthet, azaz megszerezheti az uniós tartózkodás és munkavállalás jogát. Ez alapján a harmadik állambeli állampolgárok, egy uniós polgár családtagjaként élvezhetik az uniós jog védelmét. A 2004/38/ EK irányelv és az Európai Bíróság esetjoga ezeknek a személyeknek az uniós polgárokéval egyenlő jogokat biztosít a szabad mozgás és tartózkodás joga tekintetében is minden tagállam vonatkozásában. A 2004/38/ EK irányelv rendelkezéseinek alkalmazása egyébként a harmadik állambeli, tehát EU-n kívüli állampolgárságú személyeket minden további adminisztratív feltétel teljesítése nélkül (tartózkodási engedély vagy vízum) is feljogosítja arra, hogy egy másik tagállam területére lépjenek és ott tartózkodjanak, mivel ez az uniós irányelv az uniós polgársághoz kapcsolódó szabadságokat, illetve az egyenlő bánásmód követelményét is kiterjeszti az uniós polgárok harmadik országbeli családtagjaira. Az a harmadik állambeli családtag, aki legalább már 5 éve tartózkodik folyamatos jelleggel az uniós polgár családtagjával a második tagállam területén, az automatikusan jogosulttá válik huzamosabb tartózkodásra is, ami pedig önálló jogon feljogosítja őt az uniós állampolgárokkal megegyező módon a munkavállalásra, vagy vállalkozás alapítására az EU-ban.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére