Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A Transparency ügyvezetõje Simor embere volt

Tóth Dalma

2016.07.18. 11:58

Korábban a jegybanknál dolgozott a Transparency International jelenlegi vezetõje.

A Transparency International folyamatosan közérdekű adatokat kér ki a Magyar Nemzeti Bank alapítványaitól.

A szervezet ügyvezetője korábban saját maga is egy jegybanki alapítványban töltött be vezető szerepet. Martin József Péter még 2011-2012-ben, azaz Simor András korábbi jegybankelnök idején, a Magyar Nemzeti Bank Pénziránytű Alapítványa által életre hívott Mindennapi Pénzügyeink Program felelőse volt.

A Pénziránytű Alapítvány 2008 szeptemberében jött létre. Megalapításakor a célja az volt, hogy a hatóságokkal, civil szervezetekkel és piaci szereplőkkel együttműködve pénzügyi tudatosságot fejlesztő programokat dolgozzon ki és valósítson meg.

A Simor András által vezetett Magyar Nemzeti Bank, a Diákhitel Központ és a Magyar Bankszövetség alapította a szervezetet. A tervek szerint 5 millió embert akartak elérni a  Mindennapi Pénzügyeink Programmal. Az ötletet összesen 22 pénzügyi területen működő intézmény támogatta több, mint 80 millió forinttal. A program felelőse az a Martin József Péter volt, aki ma folyamatosan kritizálja a jegybank alapítványi költéseit a Transparency International (TI) antikorrupciós szervezet ügyvezető igazgatójaként.

Martin József Péternek semmi baja nem volt a jegybanki alapítványokkal Simor András regnálása alatt, akit Gyurcsány Ferenc jelölt az MNB élére. Pedig a volt jegybankelnököt sokan kritizálták tevékenysége miatt.

Miután 2008-ban a forint árfolyamsávját eltörölte, és a várakozásokkal ellentétben nem emelte a jegybanki alapkamatot a forint zuhanásnak indult. Emiatt Simornak többször is cáfolnia kellett, hogy az MNB nem kötött alkut a kormánnyal. 

Simor a legnagyobb meglepetést azonban azzal okozta, amikor a 2008 végi állapotot tükröző vagyonnyilatkozatában csupán nyolcvanmillió forint értékű befektetési jegyben tartott befektetését tüntette fel. Feltűnő volt, hogy 2006-ban még 923 millió forintra rúgott egy külföldi alapkezelőnél lévő befektetési jegyeinek értéke. A végén kiderült, hogy a volt MNB elnök a befektetési jegyekből kivont vagyonát a saját tulajdonában álló ciprusi cégébe csoportosította át. Simor ezek után felszámolta a ciprusi cégét, és a több száz milliós haszont hazautalta.

A Transpareny International a szocialista kormányzás idején, 2007-ben még a volt szocialista országok többségénél kevésbé korruptnak látta Magyarországot. Az idei felmérésük alapján azonban a térségben már csak Románia és Bulgária számít korruptabbnak nálunk. 

Nincs semmilyen pártpolitikai krédónk, valószínűleg ezért is kritizál minket a mindenkori kormány.”

- válaszolta Martin József Péter arra a kérdésre, hogy ez miképp lehetséges.

A Transpareny International vezetője szerint már a baloldali kormányzás idején kimondták és le is írták, hogy Magyarországon intézményesült a korrupció.

A TI Magyarország pénzügyi beszámolója szerint tavaly a bevételei zömét külföldről szerezte. Durván 95 millió forintból gazdálkodott, amelyből 35 milliót a Soros György nevéhez kötődő Open Society Institute adott.

(MagyarIdők)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére