Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A terror kalifája

Tóth Hanna

2015.11.22. 10:01

Abu Bakr al-Bagdadi: akitõl az arab világ után most már egész Európa is retteg.

Az Da’es rettegett vezetője Abu Bakr Bagdadi, akinek egyik álneve a „láthatatlan sejk”. A rettegett fanatikus életéről mind a mai napig nem tudunk sok mindent. Amit igen, hogy iraki származású, a többi terrorista vezérhez képest meglepően egy iszlámtudóssal van dolgunk, aki az iszlám jog értelmezését félreértelmezést használja fel rémtettei igazolására. Könyörtelen terrorista, aki mellesleg rajong a fociért és a szép órákért.

Világszinten hírhedtté 2014-es első nyilvános szereplése óta vált, mikor bejelentette, hogy ő a kalifa, az igazhívők vezetője.

Én vagyok a váli, közületek a legjobb. Ha úgy látjátok, hogy helyesen cselekszem, kövessetek engem. Ha azt látjátok, hogy hibázom, figyelmeztessetek, és térítsetek vissza a helyes útra.”

 

 

 Azóta mindössze egyszer szerepelt a nyilvánosság előtt.

A láthatatlan sejk

Amit biztosan lehet róla tudni, hogy Ibrahim Awad Ibrahim al-Badri al-Szamarrai néven 1971-ben született az iraki Szamarra városában. Vallásos, alsó-középosztálybeli családban nőtt fel. Többször állította magáról, hogy családja Mohammed próféta egyenes-ági leszármazottja. Rokonai között egyébként vannak imámok, arab nyelvi és logika professzorok.

Csendes, magának való, jámbor emberként emlékeznek rá, aki soha sem volt egy igazi tudós alkat, de már fiatal korától kezdve  elhivatottan a Koránt tanította a szomszéd gyerekeknek és aztán később már a szamarrai nagymecsetben prédikált. A róla való visszaemlékezések többsége azonban kiemeli, hogy a környezetének elég hamar feltűnt, hogy mennyire radikális az iszlám hívők többsége által is elutasított nézeteket vall.

Egyetemi évei alatt csatlakozott a Muszlim Testvérek helyi szervezetéhez és ebben az időben ismerkedett meg első feleségével is.

Szép órák és sport

Elkezdett tanítani a helyi mecsetben, ahol elsődlegesen a futball iránti rajongásáról lett híres, focicsapatot hozott létre, a helyiek csak „Messiként” emlékeznek rá.

Elég hamar kiderült, hogy túl radikális még a Muszlim Testvérek szervezetének is. Így a 2003-as amerikai inváziót követően talált magának egy sokkal militánsabb csapatot a Szunnita Csoportok Hadseregét, amely a szunnita hatalmi háromszög szerepére hívta fel a figyelmet. 2003-ban csatlakozott Abu Muszab al-Zarkávihoz, a Dzsamáat at-Tauhíd v al-Dzsihad ( iszlám állam elődje, szó szerinti Isteni egység és dzsihád mozgalma).

2004-ben Falludzsában letartoztatták az amerikaiak. Ezt követően négy évet töltött a dél-iraki Bukkai tábor börtönében, ahol több korábbi baathistával találkozott, akiket sikerült meggyőznie a fundamentalista politikai iszlám tanításainak helyességéről és radikalizálni őket.

„Viszlát New Yorkban”

2009-ben, amikor felszámolták a tábort szabadon engedték és egyes források szerint búcsúzóul azt mondta amerikai fogvatartóinak, hogy „viszlát srácok New Yorkban!”.

A brutális felekezeti háború az iraki szunnita és síita lakosság között csak a kezdet volt és az al-Bagdadi féle kis csoport csak egy volt az egyre több szunnita milícia közül, amelyek végül egyesültek az al-Kaida égisze alatt.

Abu Muszab al-Zarkávi, aki teljes hűséget esküdött Oszama bin Ládennek hozta létre az al-Kaida iraki szárnyát. Zarkávit 2006-ban likvidálták az amerikaiak és ezután alakult át a szervezet Iraki Iszlám Állammá, amellyel elérkezett az idő Bagdadi számára.

Szadista hajlamok

Gyilkos érzékenysége és kíméletlen politikai ösztöne volt az, ami vezető szereplővé tette 2010-ben. Al-Zarkávi halála után foglalta el az iraki al-Kaida vezetői pozícióját. Ráwa emírje lett, a helyi saría-bíróság feje, ahol a helyiek körében szadista kegyetlenkedéseiről volt híres.

Ekkortól figyelmét a terrorszervezet kapacitásainak újraépítésére összpontosította Irakban, majd azon is túl. A szíriai polgárháború kirobbanása után ennek jegyében hozta létre al-Nuszra frontot a Bashar el-Asszád elleni küzdelem céljával.

2013-ban al-Bagdadi úgy döntött, hogy összevonja csapatait és ezzel létrejött az Iraki és Levantei Iszlám Állam, azaz az ISIL/Da’es. A Nuszra és az al-Kaida tiltakozott a lépés ellen, de Bagdadi keményen ment előre még úgy is, hogy ez végül a Nuszra és a Da’es szétválásához vezetett.

A csoport időközben megállíthatatlan lett. Al-Bagdadi pedig vallásjogi ismereteit felhasználva igazolta a legrigózusabb vallási szabályok betartatását az iszlám valódi tanításaival szembemenve. Többek között a foglyok és „hitehagyottak” brutális kivégzését. Az év végére a terrorszervezet bevette Falludzsát, fél évre rá pedig Moszult.

A hiten túl

Ezt követően kikiáltotta az úgynevezett „Iszlám Államot”, magát pedig kalifának nevezte ki. A moszuli nagymecsetben megtartott beszédéből még egy személyes információ is kiderült az „igazhívők önjelölt emírjéről”, miszerint rajong a drága órákért. A kalifa tradicionális fekete ruhája alól ugyanis szolidan kivillant a kb. 5.000 USD értékű óra, amit a szakértők Rolexként vagy Omegaként azonosítottak.

Bár pletykálnak arról, hogy súlyosan megsebesült, esetleg meg is halt az amerikai csapások során, mindez nem lett bebizonyítva, a Da’es pedig a múlt héten ismét szintet lépett és közel-keleti terrorját kiterjesztette Nyugat-Európára is. Így közel-keletiek milliói után, európaiak milliói is rettegnek Bagdaditól és beteges ideológiájának brutális következményeitől.

 

(Guardian, Shafaaq, WSJ, Al-Arabiya, BBC, Haaretz, Loretta Napoleoni)

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére