Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A Nobel-díjasok a rákkutatásban elért eredményeikkel taroltak

Csordás Bettina

2018.10.01. 20:20

A rákkutatás területén elért eredményeiért két tudós, az amerikai James P. Allison és a japán Hondzso Taszuku kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.

A bizottság indoklása szerint az amerikai és a japán szakember a rák elleni modern immunterápia kifejlesztésével érdemelte ki a legrangosabb tudományos elismerést.

JAMES P. ALLISON

James Allison a CTLA-4 nevű fehérjét tanulmányozta a Berkeley Egyetem kutatójaként az 1990-es években. Egyike volt azoknak a tudósoknak, akik megfigyelték, hogy a CTLA-4 fékezi a T-sejteket.

Jammes Allison megalkotott egy antitestet, majd vizsgálni kezdte, hogy az immunrendszer ezáltal képes-e megtámadni a rákos sejteket.
Első kísérleteit 1994 végén végezte kollégáival, és látványos eredményeket értek el. Egereknél gyógyítani tudták a rákot az antitest segítségévelEmbereknél 2010-ben ért el mérvadó eredményeket. 
Klinikai kísérletben több melanomás (bőrrákos) résztvevőnél is eltűntek a rák tünetei.

James Allison jelenleg a Texasi Egyetem professzora, munkatársa a rák elleni immunterápia lehetőségeit kutató Parker Intézetnek.

HONDZSU TASZUKU

Hondzso Taszuku, a Kiotói Egyetem kutatója 1992-ben fedezte fel a „programozott halál 1” (PD-1) nevű fehérjét, amely szintén a T-sejteket gátolja. Rájött, hogy a „programozott halál 1” – a CTLA-4-hez hasonlóan – fékként működik, mechanizmusa azonban eltérő.

Klinikai kísérleteket követően 2012-ben egy kulcsfontosságú tanulmány igazolta a japán tudós által kifejlesztett terápia hatékonyságát a rák különböző fajtáiban szenvedőknél.

A rák előrehaladott stádiumában, már a gyógyíthatatlannak tartott eseteknél is eredményt ért el.

Hondzsu Taszuku jelenleg a Kiotói Egyetem professzora.

A kitüntetettek 9 millió svéd koronával (282 millió forintos összeggel) gazdagodnak, a díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján tartják. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére