Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A német sajtó cinikus vádjával ellentétben nem állíthatta volna meg a magyar rendõrség a halálkamiont

Vincze Viktor Attila

2017.06.16. 13:58

Nem állt a magyar hatóságok rendelkezésére olyan információ 2015 augusztusának végén, amely alapján megakadályozható lett volna annak a 71 migránsnak a halála, aki egy hûtõkamionban utazott Ausztria felé - közölte a Belügyminisztérium. Magyarország tételesen cáfolja a német sajtóban megjelent hamis vádakat, amelyek szerint a nemzetközi embercsempész banda halálkamionja Magyarországon megállítható lett volna.

A tárca közölte: megalapozatlan következtetéseket vontak le a német tartományi közszolgálati adók munkatársai, amikor azt állították, hogy elkerülhető lett volna a tragédia, ha a magyar hatóságok időben lefordítják és kiértékelik az embercsempészek lehallgatott telefonbeszélgetéseit.

A bűnszervezet egyes tagjai bolgár, szerb és pastu nyelven folytatott telefonbeszélgetéseit a hatóságok rögzítették, de azokat a technikai és a szakmai szabályok szerint nem a beszélgetések elhangzásával azonos időben hallgatták meg, fordították le és értékelték ki. A beszélgetések anyagai 2015. szeptember 4-én kerültek a nyomozó hatósághoz, ezt a német tartományi közszolgálati adók munkatársai is tudják – tudatta a Belügyminisztérium.

A BM közölte: a tragédiába torkolló bűncselekmény áldozatai nem Magyarországon egyeztek meg az embercsempészekkel szállításuk feltételeiben, módjában.

A bűncselekményt nem magyar állampolgárok követték el. A magyar hatóságok – az osztrák társszervektől kapott információk alapján – a tragédia ismertté válását követően 12 órán belül azonosították a bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személyeket és tartózkodási helyüket, majd elfogták őket – írták.

Szintén közleményben utasította vissza a Németországban megfogalmazott vádakat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség.

Schmidt Gábor sajtószóvivő közölte: a lehallgatásokra az embercsempészetre szakosodott bűnszervezet felszámolása, az embercsempészek kilétének és tartózkodási helyének megállapítása és a bűnszervezet bizonyítása érdekében volt szükség.

A lehallgatást megalapozó, 2015. június 23-ai szállítás során a migránsok nem kerültek életveszélyes helyzetbe, így a lehallgatások megkezdésekor – a magyar hatóságok bizonyítékai szerint – nem kellett attól tartani, hogy a későbbi csempészések tragikus következménnyel járnának – tudatta.

Hozzátette: ezért nem merült fel, hogy a magyarországi gyakorlatban ritka, idegen nyelveken rögzített beszélgetéseket a lehallgatás során folyamatosan figyeljék.

Mindezek miatt a magyar hatóságoknak csak a 71 migráns halálával végződő szállítás után volt lehetősége a telefonlehallgatások eredményeinek lefordítására és elemzésére, aminek során mindenben a magyar jogszabályoknak megfelelően jártak el – írta.     

Ennek alapján nem felel meg a valóságnak a német médiában megjelent azon állítás, miszerint a magyar hatóságok késve kezdtek volna neki a rögzített beszélgetések fordításának és elemzésének, így az sem valós, hogy a magyar hatóságok a halállal végződő bűncselekményt megakadályozhatták volna – írta Schmidt Gábor. 

A halálkamion ügyében a német sajtó Magyarország ellen megfogalmazott vádjai azt tekintve különösen cinikusak, hogy az ügy felderítése hogyan is kezdődött meg. Példátlan módon az Ausztriában megtalált halálkamion ügyének kivizsgálását az osztrák hatóságok elutasították, mondván, hogy szerintük csak magyar területen fulladhattak meg a migránsok a kamion rakterében. Ausztria erre hivatkozva, elképesztő módon áttolta a halálkamiont és az ügy felderítését is Magyarországra. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére