Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A nap nagy kérdése: lehet-e a menekültkvótához kötni az uniós támogatásokat?

Forisek Ádám

2018.02.23. 10:58

Informális uniós csúcstalálkozót tartanak pénteken Brüsszelben, többek között az unió költségvetésérõl fognak tárgyalni. A Századvég elemzõje, Pócza István ismertette a fontosabb tudnivalókat az eseményrõl.

Pócza István azzal kapcsolatban nyilatkozott az M1 csatorna pénteki műsorában, hogy Angela Merkel német kancellár a szövetségi parlamentben csütörtökön azt mondta: az Európai Unióban szükséges egy szolidáris menekültügyi rendszer kialakítása és a strukturális alapok elosztásánál figyelembe kell venni a menekültek befogadását.

Merkel valószínűsíthetően ugyanezt az álláspontot fogja képviselni a Brüsszelben tartandó pénteki informális EU-csúcson, amelyen minden ország vezetője ott lesz. Az eseményen az EU jövőjéről tanácskoznak majd, az egyik témakör pedig a 2020 utáni költségvetés lesz. Az Egyesült Királyság kiválásával ugyanis egy nettó befizető tagállam esik ki az unióból, így a kieső forrást pótolni kell.

Merkel mellett az elmúlt néhány évben számos uniós és vezető német politikus is amellett állt ki, hogy a migránsokat be nem fogadó országok kevesebb kohéziós pénzt kapjanak. Ennek ellentmondva Günther Oettinger uniós költségvetési biztos a közelmúltban úgy nyilatkozott, a jövőben nem kellene a migrációs politika miatt csökkenteni a kohéziós támogatásokat.

A magyar álláspont Merkelével szemben az – s ezt Pócza István is megerősítette –, hogy a Kohéziós Alap nem ajándék, hiszen a közép-európai országok megnyitották piacukat az Európai Unió számára. A költségvetés tehát színtisztán gazdasági kérdés, semmi köze nincsen a bevándorláshoz. 

A találkozón a vezetők és kormányfők olyan témákról tárgyalnak majd a költségvetésen kívül, mint például a 2019 májusában esedékes EP-választások menete, az Európai Bizottság tagjainak és elnökének megválasztása, az EU külső határainak védelme, az európai védelmi unió támogatása, Európa digitális átállásának előmozdítása.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére