A mai napig nem tudtuk feldolgozni a Gulag-jelenséget
2016. május 17. 14:28
Csütörtökön konferenciát rendeznek Budapesten a Szovjetunióba hurcoltak emlékévének alkalmából, ahol történészek, egyetemi és akadémiai szakemberek is felszólalnak a Gulag-jelenséggel kapcsolatban. Ugyanis hatalmas tátongó űrt képez e történelmi mérföldkő a magyar emlékezetpolitikában.
Kevesen tudják, hogy jóval a szovjet csapatok 1944-45-ös magyarországi bevonulása előtt vittek már el magyarokat a Gulágra. Sztálin 1939-es, az úgynevezett legelvetemültebb politikai bűnözőket felsoroló listáján is volt 300 magyar. Mellesleg 1940-ben, Moldva megszállásakor szintén sok magyart hurcoltak el a Szovjetunióba.
Kun Miklós történész szerint a Gulág jó keretfogalom, a Gulág-jelenség ugyanakkor több, mint ami a Szovjetunióban létező rendszer volt, igazából
az ember megfosztása a szabadságjoguktól, kényszerítés, nemzet szerinti büntetés, azonkívül egy eltorzult gazdasági szemlélet volt".
Ugyanis Sztálin azt mondta ugyan, hogy "a legfontosabb dolog nálunk az ember", viszont ezalatt azt értette, hogy a lehető legtöbb dolgoztatható emberre van szüksége. Kun Miklós úgy fogalmazott: a Gulágról nem lehet olyan nyugodtan beszélni, mint a spártaiak és athéniek háborúiról, mert
ez a mi vérünk, a mi sorsunk, a mi tragédiánk".
Arra, hogy a Gulág-jelenség máig velünk van, bizonyíték például az Eurovíziós Dalfesztivál idei győztes dala körül kialakult konfliktus is. Hiszen a krími tatár származású, ukrán állampolgárságú Jamala 1944 című dala a Sztálin által elrendelt krími deportálásoknak állított emléket, utalva a félsziget 2014-es orosz elfoglalására is.
(MTI)
OLVASTAD MÁR?
Öt késes támadás történt Németországban az éjszaka
Szombat éjszaka és vasárnap virradóra Frankfurban, Kölben, Nürnbergben, Lingenben és Mülheim an der Ruhrban is késelés történt - írja a Focus.
Orbán Viktor családvédelmi intézkedéseit méltatta a cseh miniszterelnök
A demográfiai problémák megoldása, a népességnövekedés irányába tett figyelemre méltó és pozitív lépésnek minősítette a magyar kormány közelmúltban bejelentett családpolitikai intézkedéseit Andrej Babis cseh miniszterelnök, az ANO mozgalom elnöke vasárnap Prágában mozgalma tisztújító közgyűlésén elmondott beszédében.
A francia rendőrség ezrével tartóztatja le a sárgamellényes tüntetőket
A francia belügyminiszter által közölt friss adatok alapján a hatóságok eddig 8400 sárgamellényes tüntetőt tartóztattak le az elmúlt három hónapban.
Obama emberének orosz kapcsolatait vizsgálja a Szenátus
Ilyen az, amikor visszanyal a fagyi.
Deutsch: Timmermans az EP-választási győzelemért még a rasszista, antiszemita Jobbikkal való összeborulást is elfogadja
Deutsch Tamás szerint Frans Timmermans, az Európai Bizottság szocialista alelnöke, az Európai Szocialisták Pártjának csúcsjelöltje az európai parlamenti választási győzelemért "elfogadja és tudomásul veszi, hogy a magyarországi szocialisták összeborulnak a rasszista, antiszemita Jobbikkal".
Minden harmadik kiutasított migráns visszatér Németországba
A németek problémája nem egyedi: Ausztriában az év elején egy olyan migráns gyilkolt egy bevándorlási hivatalban, akit korábban már kiutasítottak az országból.
Le Pen egyetlen mondattal lefegyverezte baloldali kritikusait
Marine Le Pent, a bevándorlásellenes Nemzeti Tömörülés párt vezetőjét parlamenti vizsgálóbizottság elé idézte a baloldal Franciaországban. Le Pen egyetlen mondatával elérte, hogy az idézést visszavonják és a baloldal megfutamodjon.
Hétfőn újra összeül az Országgyűlés
Az Országgyűlés hétfőn kezdi meg tavaszi ülésszakát. A kéthetes ülés első napján az igazságszolgáltatás tevékenységéről szóló beszámolókat fogadhatnak el, szerdán pedig a vagyonkezelő alapítványok létrehozásáról tárgyalhatnak.