Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A közösségi média ereje

888.hu

2015.11.18. 18:01

A párizsi merénylet után összefogott a világ. Együtt gyászoltunk, együtt fejeztük ki szolidaritásunkat és együtt léptünk fel a terrorizmus ellen. A mai világban ez már elképzelhetetlen lenne a közösségi médiumok nélkül.

Szűts Zoltán médiakutató kiváló elemzést közölt arról, hogyan használták a túlélők, az áldozatok rokonai és a párizsi lakosság a közösségi portálokat a párizsi merényleteket követően. Korábban egy ilyen tragédiánál az emberek a kormányzatra, a rendőrségre és a katasztrófavédelemre bízták a helyzet megoldását. Most azonban a technológiai lehetőségeket kihasználva szó szerint a kezükbe vették az irányítást.

A merényletet követő órákban több Párizsban tartózkodó ismerősömnél jelzett a Facebook egy bizonyos Safety Check alkalmazásnak köszönhetően. Ezzel jelezték, hogy szerencsére nem esett semmi bántódásuk. Az alkalmazást egyébként a közösségi oldal először 2014 októberében a nepáli és az afganisztáni földrengések után kapcsolta be. A rendszer lényege, hogy a katasztrófa sújtotta zónában rekedt felhasználók egy kattintással jelezhetik a hírfolyamban a barátaiknak, illetve a családjuknak, hogy életben és biztonságban vannak.

Párizsban a terrortámadás éjszakáján több mint 4 millió ember használta a Safety Check alkalmazást, és több mint 360 millió felhasználó értesült arról, hogy a barátai biztonságban vannak.”

De nemcsak a Facebook, hanem a Twitter népe is mozgósította magát. A #PorteOuverte azaz nyílt ajtó hashteget kezdték el használni, hogy az utcán rekedteknek szállást nyújtsanak. De a Twittert információ áramlásra is használták. A #ParisAttacks vagy a #FranceUnderAttack hashtegekkel szinte valós időben közöltek friss híreket az eseményekről. A #PrayForParis hashteggel pedig a gyászban osztoztak a felhasználók.

A technológiai fejlődésnek, illetve a kommunikációnak persze két oldala van. Nemcsak békés célra lehet felhasználni az internet adta lehetőségeket. A terroristák például játékszervereken keresztül kommunikáltak egymással.

Egy informatikai szakértő szerint, ha rejtve akarunk információt cserélni, akkor ezt két módon tehetjük meg: titkosítunk vagy elrejtjük az információt. A titkosítás már nem működik annyira hatékonyan, hiszen a legféltettebb adatokhoz is hozzá lehet jutni bizonyos módszerekkel. A szakember szerint sokkal könnyebb elrejteni a kívánt üzenetet vagy adatot. A párizsi merényletet elkövető terroristák azért a játékszervereken történő kommunikációt választották a merénylet kiterveléséhez, mert ezeken a szervereken hatalmas mennyiségű adatforgalom zajlik, és 99,9 százalékban valóban a játékra vonatkozó információt küldenek egymásnak a felek. Éppen emiatt volt könnyű elrejteni az üzeneteket; hiszen a titkosszolgálatok eddig nem gondoltak arra, hogy ezeket is le kellene hallgatni. A jövőben ez várhatóan változni fog.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére