Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A hadsereget is bevetnék a terrorizmus megfékezésére Németországban

888.hu

2016.07.25. 14:58

Németországban egyre nagyobb vitát gerjeszt a hadsereg belföldi bevetésének gondolata. A második világháború után jelentõsen korlátozták a hadsereg belföldi bevetésének lehetõségét. A jobboldal egyértelmûen kiáll amellett, hogy otthon is állomásoztassanak csapatokat, míg a baloldal szerint ez az áldozatok tragédiájából való politikai tõkekovácsolást jelent.
BERLIN, 13:28

Németországban egyre nagyobb vitát gerjeszt a hadsereg belföldi bevetésének gondolata. A második világháború után jelentősen korlátozták a hadsereg belföldi bevetésének lehetőségét. A német kormány megosztott: a jobboldal egyértelműen kiáll amellett, hogy otthon is állomásoztassanak csapatokat, míg a baloldal szerint ez az áldozatok tragédiájából való politikai tőkekovácsolást jelent.

Joachim Herman bajor belügyminiszter azt javasolta, hogy a szövetségi kormány engedélyezze a hadsereg állomásoztatását és bevetését belföldön, amennyiben valahol terrortámadás történik.

A hatályos német alkotmány – amelyet a második világháború után készítettek – szigorúan szabályozza a hadsereg bevehetőségének kérdését Németország határain belül. JOachim Herman szerint ezek a szabályok már idejétmúltak.

Az országunkban jelenleg stabil a demokrácia. Teljesen érthetetlen, hogy olyan támadások esetén, amilyen Stuttgartban és Münchenben is előfordult, nem vagyunk felhatalmazva arra, hogy felhasználjuk a remekül kiképzett hadseregünket, miközben készen állnak a feladatra."

– mondta a bajor belügyminiszter.

A javaslat a közelmúltban történt eseményekre való reflektálás Herman részéről. A müncheni lövöldözés után mintegy 2300 rendőrt vezényeltek a város utcáira.

Ursula von der Leyen védelmi miniszter szerint a Bundeswehr – a német hadsereg – egyik katonai rendészeti egysége készenlétben állt Münchenben, hogy beavatkozhasson, amennyiben nagyobb szabású terrortámadás történt volna a városban.

A hadsereg belföldi bevetése mindig is komoly vitakérdésnek számított a német politikában. A képviselők évek óta azon vitatkoznak, hogy meg kell-e változtatni az alkotmány erre vonatkozó részeit. Kétségtelen, hogy a jelenleg kormányzó nagykoalíciónak meglenne az ehhez szükséges felhatalmazása.

Thomas Strobl, Baden-Württemberg belügyminisztere szerint a würzburgi és a müncheni támadások miatt például nem lett volna indokolt bevetni a hadsereget. Hozzátette azt is, hogy egy nagyobb szabású támadás esetén viszont már érdemes lenne bevetni a Bundeswehrt, de csakis akkor, ha a belföldön bevetett katonai egységek rendőri vezetés alá tartoznának.

A szövetségi kormány belügyminisztere, Thomas de Maiziere arról beszélt, hogy Németországban a biztonság fenntartása elsődlegesen a rendőrség feladata, habár az alkotmányban az áll, hogy a Bundeswehr bevethető belföldön is, de csak extrém fenyegetések esetén. Von der Leyen védelmi miniszter szerint egy terrortámadás ilyen helyzetnek minősülne. Azt azonban nem tudni, hogy mindez hogyan működne a gyakorlatban, hiszen ilyesmire még nem volt példa.

A kormányzó nagykoalíció tagja, a szociáldemokrata párt azonban nem ért egyet a hadsereg bevetésével. Úgy fogalmazott, hogy aki a hadsereg belföldi bevetése mellett kardoskodik, az "hasznot akar húzni az áldozatok tragédiájából".

(DW)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére