Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A britek továbbra is hülyének nézik az EU-t

Vincze Viktor Attila

2017.09.20. 07:28

A Financial Times szerint Theresa May úgy gondolja, hogy Nagy-Britannia kiléphet az EU-ból egy összesen 20 milliárd eurós végsõ uniós befizetéssel. Ez pedig finoman szólva is messze áll az Európai Unió által a kilépés miatt jelentkezõ hiányok és költségek ellensúlyozására követelt 60-100 milliárd eurótól.
LONDON, 07:28

A Financial Times szerint Theresa May úgy gondolja, hogy Nagy-Britannia kiléphet az EU-ból egy összesen 20 milliárd eurós végső uniós befizetéssel. Ez pedig finoman szólva is messze áll az Európai Unió által a kilépés miatt jelentkező hiányok és költségek ellensúlyozására követelt 60-100 milliárd eurótól.

Theresa May brit miniszterelnök 20 milliárd eurós végső uniós befizetés felajánlását tervezi, abban a reményben, hogy ezzel London kitöltheti a brit kilépés által az Európai Unió költségvetésében keletkező kezdeti bevételi űrt, egyben rendezheti az EU által Nagy-Britanniával szemben támasztott pénzügyi követeléseket — írta bennfentes forrásokra hivatkozva a szerdai Financial Times.

A londoni gazdasági napilap hivatalosan meg nem erősített értesülései szerint a Downing Street erről a tervről már értesítette mások mellett Angela Merkel német kancellárt.

Theresa May pénteken Firenzében beszédet tart kormányának a Brexit, vagyis a brit EU-tagság megszűnése utáni időszakra vonatkozó tervekről. May EU-ügyi főtanácsadója, Olly Robbins több európai fővárost értesített arról, hogy a pénzügyi ajánlat szerepel majd a brit kormányfő beszédében — mondták el a Financial Timesnak "a megbeszélésekről tájékoztatott illetékesek".

May stábja a lap forrásai szerint azt is reméli, hogy a felajánlással sikerül kitörni abból a patthelyzetből, amely a Brexit feltételeiről Brüsszellel folyó tárgyalásokon kialakult, és lehetővé válhat a tárgyalási folyamat második szakaszának elkezdése Nagy-Britannia és az Európai Unió jövőbeni kereskedelmi kapcsolatairól.

London szabadkereskedelmi megállapodást szeretne kötni az EU-val, és eredetileg már a tárgyalások első fázisában tárgyalni kívánt erről, de Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy előbb a kilépés pénzügyi feltételeit kell rendezni, és a kereskedelmi kapcsolatokról szóló tárgyalások csak ezután kezdődhetnek meg.

A Financial Times szerint brit kormányilletékesek jelezték: London gondoskodni kíván arról, hogy a Brexit miatt egyetlen EU-tagállamnak se kelljen növelnie uniós költségvetési befizetéseit, illetve egyetlen tagország se kapjon az eredetileg tervezettnél kevesebb fejlesztési folyósítást az EU-tól 2020-ig, a jelenlegi uniós költségvetési időszak végéig.

Hivatalosan egyelőre nem hangzottak el konkrét összegek a Brexittel összefüggő brit pénzügyi kötelezettségekről, de a Financial Times néhány hete közölte: számításai szerint az Európai Unió akár százmilliárd euró egyszeri bruttó befizetési igényt is benyújthat Londonnak a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló megállapodás fejében. A Nagy-Britanniának járó térítések kiszűrésével ez 60 milliárd euró nettó befizetést jelentene.

A brit kormány azóta több nyilatkozatban határozottan leszögezte, hogy ekkora számlát biztosan nem fog elfogadni és kifizetni.

A britek garasoskodó hozzáállása az unióból való kilépéshez egy alapvető problémát vet fel: ha Nagy-Britannia kevés "fizetnivalóval" könnyedén kiléphet az unió jelentette kötelezettség-rendszerből, és eközben pedig megtarthat minden hasznot hajtó uniós együttműködési lehetőséget, akkor ez más államokat is a kilépésre késztethet.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére