Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ukrajna rengeteg pénzt költ az Északi Áramlat-2 gázvezeték elleni lobbizásra

Vincze Viktor Attila

2018.07.13. 15:20

Az ukrán állam csaknem 170 ezer dollárt költött eddig az Északi Áramlat-2 elleni lobbizásra az Egyesült Államokban, mivel attól tart, hogy az új vezeték miatt elveszíti az oroszoktól eddig megkapott tranzitdíjat.
KIJEV, 15:20

Az ukrán állam csaknem 170 ezer dollárt költött eddig az Északi Áramlat-2 elleni lobbizásra az Egyesült Államokban, mivel attól tart, hogy az új vezeték miatt elveszíti az oroszoktól eddig megkapott tranzitdíjat.

A Naftohaz ukrán állami gázvállalat és a hozzá kötődő Olaj- és Gázipari Munkáltatók Kijevi Szervezete az elmúlt fél évben csaknem 170 ezer dollárt fizetett ki egy amerikai lobbicégnek az érdekei érvényesítésében való közreműködéséért, elsősorban az Északi Áramlat-2 orosz projekt elleni érvelésért. Ezt hozták nyilvánosságra pénteken ukrán és orosz hírportálok, utalva a lobbivállalatnak az amerikai igazságügyi minisztérium honlapján megjelent beszámolójában közölt adatokra.

A Naftohaz 2017 novemberében kötött szerződést a Yorktown Solutions nevű amerikai lobbicéggel – emlékeztetett az orosz RBK hírportál, amelyet az Ötös ukrán hírtévé idézett internetes oldalán. A gázvállalat sajtószolgálatának akkori indoklása szerint a Gazprom orosz állami gázvállalatnak az Északi Áramlat-2 gázvezeték melletti egyre intenzívebbé váló lobbikampánya tette szükségessé, hogy szolgáltatást vásároljon az amerikai cégtől.

2017-ben az Északi Áramlat-2 mellett az Egyesült Államokban négy amerikai vállalat – a Capitol Counsel, a Hawksbill Group, a Roberti Global és a SMW Partners – lobbizott, amelyek az amerikai szenátus adatai alapján ezért együttesen csaknem 2,1 millió dollárt kaptak a projektet kivitelező konzorciumtól – írta az RBK.

Az ukrán gázvállalattal kötött szerződést az amerikai törvényeknek megfelelően a Yorktown Solutions benyújtotta az amerikai igazságügyi minisztériumhoz, valamint azt nyilvánosságra hozta. A dokumentumban a Naftohaz egyebek mellett célként jelölte meg "az Északi Áramlat-2 projekt által képviselt fenyegetések hatékony elhárítását", valamint az ukrán és az európai energetikai piac integrációjának támogatását.

2018 februárjában egy újabb szerződést kötött a Naftohaz a Yorktown Solutions céggel, ezúttal már 465 ezer dollár értékben. Ebben a megállapodásban az amerikai fél egyebek között olyan újságcikkek, publicisztikák, kutatási eredmények megjelentetését vállalta, amelyek az Északi Áramlat-2 megépítése ellen szólnak. Hasonló tartalmú megállapodást kötött az Olaj- és Gázipari Munkáltatók Kijevi Szervezetével is, ennek összegét azonban a hírportál nem ismertette.

A Yorktown Solutions beszámolója alapján a tavalyi szerződés után az elmúlt fél évben a Naftohaztól 8,4 ezer dollárt, az Olaj- és Gázipari Munkáltatók Kijevi Szervezetétől 161,5 ezer dollárt kapott. A cég kliensei között van még két ukrán hadiipari termékeket exportáló vállalat, az Ukrinmash és a SzpecTehnoExport, velük együtt összesen 214 ezer dollárt keresett az elmúlt fél évben az amerikai cég ukrán állami vállalatokkal kötött együttműködésével.

Az Oroszországból a Balti-tengeren át Németországba tartó Északi Áramlat-2 projekttel még két – összesen évi 55 milliárd köbméter kapacitású – vezetékpárral bővítenék ki a már meglévő vezetékpárt. Oroszország ezzel elvileg kiiktathatná Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelhetné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát, egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.

Ukrajna hevesen ellenzi a gázvezeték megépítését, mivel ezáltal várhatóan elesik majd a jelenleg még minden évben tranzitdíjként befolyó több milliárd dolláros bevételtől. Ukrajna most ezért azzal igyekszik az EU-tagállamokat maga mellé állítani, hogy az új gázvezeték egyáltalán nem járul hozzá az unióba irányuló gázszállítások diverzifikációjához.

Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök még ezen is túlmenve pedig nemrég az Északi Áramlat-2-t "új típusú hibridháborús fegyvernek" nevezte, amelynek szerinte az a küldetése, hogy Európát függővé tegye Oroszországtól.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére