Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tárgyalásokba kezd Merkel és Schulz

Pörge Béla

2017.12.15. 22:28

Pénteken eldõlt, hogy a német szociáldemokraták tárgyalást kezdenek a kormányalakításról a CDU/CSU pártszövetséggel.
BERLIN, 22:28

Pénteken eldőlt, hogy a német szociáldemokraták tárgyalást kezdenek a kormányalakításról a CDU/CSU pártszövetséggel.

Martin Schulz, az SPD pártelnöke a tanácskozás utáni tájékoztatóján kiemelte, hogy a CDU/CSU pártszövetség csak a 2013-ban kezdett közös kormányzás folytatásáról kíván tárgyalni, az SPD viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a következő német kormány megalakításának valamennyi lehetséges módozatáról tárgyaljanak.

Az SPD készen áll a konstruktív megbeszélésekre, amelyek azonban csak nyílt végűek lehetnek, nem feltétlenül a szociáldemokraták kormányzati szerepvállalására irányulnak"

— mondta Schulz, majd hozzátette:

nyitott kérdés, hogy a megbeszélések elvezetnek-e a kormányalakításhoz."

A megbeszélések január elején kezdődhetnek. Az SPD január 14-ére rendkívüli kongresszust tervez annak eldöntésére, hogy az előzetes, úgynevezett szondázó megbeszélésekből továbblépjenek-e a koalíciós tárgyalások szakaszába.

Az előzetes megbeszélések pontos menetrendjét december 20-án rögzítik a három pártelnök és a szövetségi parlamenti parlamenti frakcióvezetők berlini találkozóján.

Az SPD-ben több szervezet és szárny ellenzi a nagykoalíció folytatását, arra hivatkoznak, hogy a baloldal és a jobboldal legnagyobb erőinek közös kormányzása csak a politikai színtér szélein elhelyezkedő tényezőknek hasznos, és a középen álló néppártok – a kormánypártok – hanyatlásának folytatódásához vezet — írja az MTI.

Ezért a napokban megfogalmazódott az a gondolat, hogy a nagykoalíció (Grosse Koalition – GroKo) helyett az úgynevezett együttműködési koalíció (Kooperationskoalition – KoKo) formájában vezessék tovább az országot. Ez azt jelentené, hogy a koalíciós szerződés csak néhány kiemelt ügyről, például a költségvetés összeállításáról szólna, és az összes többi kérdésben a Bundestagban folytatott vitákkal érlelnék ki a döntést.

A KoKo révén mindhárom kormánypárt jobban őrizhetné az arculatát, világossá tehetné, hogy milyen ügyek és megoldások fontosak számukra – érvelnek az elképzelés pártolói. A CDU/CSU viszont elutasította a felvetést, szerintük az SPD egyszerre akar kormányozni és ellenzéki politikát folytatni, ami nem lehetséges.

A szeptemberi Bundestag-választás után a győztes CDU/CSU a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) és a Zöldekkel kezdett egyeztetést a közös kormányzásról, de a pártok színei alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormányról folytatott tárgyalások november 20-án kudarcba fulladtak.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére