Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Soros és szövetségesei megakadályozták az új szlovák kormány hivatalba lépését

Vincze Viktor Attila

2018.03.20. 16:10

A Soros György szövetségesének számító szlovák államfõ, Andrej Kiska nem hajlandó kinevezni az új kormány tagjait.
POZSONY, 16:10

A Soros György szövetségesének számító szlovák államfő, Andrej Kiska nem hajlandó kinevezni az új kormány tagjait.

A Robert Fico irányította bevándorlásellenes kormánykoalíció a Soros György politikai szövetségesének számító szlovák államfő politikai csapdájában vergődik.

Andrej Kiska szlovák államfő ugyanis egy példátlan politikai húzással nem hajlandó kinevezni azt az új összetételű kabinetet, amelynek listáját hétfőn kapta meg Peter Pellegrini kormányalakítással megbízott miniszterelnöktől.

A szlovák elnök a döntését – amely példa nélküli az 1993-ban önállóvá vált Szlovákia történetében – a Peter Pellegrini által előterjesztett leendő kabinet összetételével indokolta. Egyúttal közölte: arra kérte Pellegrinit – akivel kedden is találkozott –, hogy péntekre terjesszen elé egy új kormánynévsort.

A kijelölt miniszterelnök által hétfőn átadott miniszteri listában a korábbi kabinethez képest – a várakozásoknak megfelelően – a kormányfőn kívül négy személyi változás történt, a belügyminiszter, az igazságügyi és a kulturális miniszter, illetve a befektetésekért felelős miniszterelnök-helyettes posztján.

Kiska a kabinet általa igényelt összetételéről azt mondta: "az új kormánynak meg kell győznie arról, hogy meghozza azokat a változásokat, amelyeket várunk". Bár az elnök konkrét személyi fenntartásait nem nevezte meg, utalt arra, hogy a belügyminiszteri posztra javasolt pártonkívüli jelölt, Jozef Ráz korábbi egészségügyi államtitkár nevezésével lehet elégedetlen. Kiska ezzel összefüggésben azt mondta: az új kormánynak képesnek kell lennie arra, hogy megnyugtassa "a társadalomban kialakult feszültséget" és garantálja a barátnőjével együtt meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak ügyének pártatlan és független kivizsgálását. Kiska hangot adott azon véleményének is, miszerint a nyilvánosság nem hisz abban, hogy a legfelső vezetésbe olyan emberek kerülnek, akik a közérdeket védik, ennek a bizalomnak a megújításához pedig meg kell találni az utat, ezért is kell szigorú feltételek mentén összeállítani az új kormány névsorát.

Az államfő döntése nem volt teljesen váratlan, mivel hétfőn egy nappal elhalasztotta döntését. Az elnökké való kinevezése óta Robert Fico politikai ellenlábasának számító, s a legerősebb kormánypárt az Irány-Szociáldemokrácia politikájával rendszerint szembehelyezkedő Andrej Kiska mostani lépésével gyakorlatilag nyitva hagyta az Irány, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Most-Híd alkotta hármas koalíció távozásának és egy előrehozott választás kiírásának lehetőségét.

Soros a bevándorlásellenes Fico-kormányt is meg akarja buktatni

Belpolitikai válság alakult ki Szlovákiában, melynek következtében többen a bevándorlásellenes, a visegrádi négyek együttműködése mellett elkötelezett Fico-kormány lemondását sürgetik. Ennek ürügyéül az olasz maffia által meggyilkolt szlovák újságíró esete szolgál, azt a gyanút keltve, mintha a kormány ölte volna meg az újságírót.

 

 

Az előrehozott választások megtartására egyébként először maga Andrej Kiska tett javaslatot. Ezt, a közben posztjáról lemondott akkori kormányfő, Robert Fico a demokratikus parlamenti választási eredmények megtagadásának nyilvánította, az újságíró meggyilkolása után történteket pedig többször is olyan, az állam teljes destabilizációjára tett kísérlet részének nevezte, amelynek "a forgatókönyve nem Szlovákiában íródott".

Andrej Kiska döntésére a kormánypártok közül egyelőre csak az SNS reagált, amelynek elnöke, Andrej Danko azt mondta: tudomásul veszik a döntést. A szlovák belpolitikai válság legerősebb politikai hangadói, a pozsonyi parlament két legnagyobb ellenzéki pártja, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) csoportosulás ellenben üdvözölték a döntést. Vezető politikusaik szerint Kiska ezzel a lépésével az "emberek oldalára állt", illetve "az állam intézményeivel szembeni bizalom megújításáért tett".

Az SaS és az OLaNO egyébként kedden közölte: hamarosan beterjesztik indítványukat az előrehozott parlamenti választásokról szóló törvényjavaslatuk megtárgyalását szolgáló rendkívüli parlamenti ülés összehívására. Mivel egy, a választási időszak lerövidítéséről szóló alkotmányos törvény jóváhagyásához 90 voks szükségeltetik a 150 fős pozsonyi törvényhozásban, egy ilyen jogszabály elfogadására csak akkor lenne esély, ha a 78 mandátummal rendelkező hármas kormánykoalícióból legalább két párt kilépne.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére