Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Orbán Viktor részvétét fejezte ki Netanjahunak a tömegkatasztrófa kapcsán

888.hu - MTI

2021.04.30. 19:35

Negyvenötre nőtt Izraelben a Merón-hegységben agyontaposott ultraortodox zsidó zarándokok száma, 150-en pedig megsérültek.

 

Izraeli kollégájának, Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek írt levélben fejezte ki részvétét Orbán Viktor az izraeli Meron-hegy oldalában történt tömegkatasztrófa kapcsán

- tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár pénteken.

A kormányfő azt írta: mély fájdalommal értesült az éves lag baómer ünnepségen történt tragikus eseményekről, amelyek sok emberéletet követeltek és sokak sérülését okozták.

Engedje meg, hogy kifejezzem őszinte részvétemet, valamint mélységes együttérzésünket és szolidaritásunkat az áldozatok családjai iránt. Mielőbbi gyógyulást kívánunk a sérülteknek”

- fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: „gondolataink és imáink az áldozatokkal, családjaikkal és Izrael népével vannak ebben a nehéz időszakban”.


 

Negyvenötre nőtt Izraelben a Merón-hegységben agyontaposott ultraortodox zsidó zarándokok száma, 150-en megsérültek, a rendőrség vizsgálatot indít

- jelentette az egyik izraeli kereskedelmi televízió pénteken.

A tragédia után a közeli arab és drúz települések lakói a Merónt elhagyók segítségére siettek, s miután a környező utakon elakadt a forgalom, otthonaikba invitálták az ultraortodox zarándokokat, ételt és pihenőhelyet ajánlottak fel nekik.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök helikopteren péntek délelőtt a tragédia helyszínére látogatott, ahol a TV tudósítása szerint az ultraortodoxok elutasító kiabálással fogadták, és vizes palackokat dobtak felé, és az őt kísérő rendőrök felé is. A kormányfő nemzeti gyásznapot rendelt el Izrael történetének legsúlyosabb civil katasztrófája után.

A Magen David Adom, a helyi mentőszolgálat bejelentette: pénteken már annyian jelentkeztek véradásra, hogy egyelőre nincs szükség több vérre, de a jövő héten várhatóan ismét szükség lesz újabb adományokra. Péntek délutánra már csak 27 súlyosabb sebesültet ápoltak a kórházakban a 150 sérültből, többségüket ellátták, és hazaengedték. Idősek és gyermekek is vannak a halottak és a sérültek között. A tragédia felelőseinek keresése az esetleges mulasztások felderítésére is kiterjed. A szemtanúk szerint a rendőrség nem avatkozott közbe időben, nem ellenőrizte az előkészületeket, és nem felügyelte megfelelően magát az eseményt. A televízióban megszólított szakértők külső vizsgálóbizottság létrehozását sürgetik. Eddig azt állapították meg, hogy sokezres tömeg vonult a bádoglapok között kialakított folyosón a hagyományos tűzrakóhely felől, majd elakadtak, amikor az odavezető lépcsőn a zarándokok megcsúsztak és egymásra estek. A zsúfoltság miatt nem tudtak kiszabadulni, miközben újabb embereket toltak közéjük a lépcső felől. Megkezdték a halottak azonosítását, és a zsidó vallási parancs szerint már pénteken tömeges temetéseket tartanak szerte Izraelben az ultraortodox településeken. Sokan még nem tudják, mi történt szeretteikkel, a kórházakban keresik őket. Az izraeli médiában információs telefonvonalak számait tették közzé.

Az ultraortodoxoknak a vallási tiltás miatt nincs okostelefonjuk, sokuknak egyáltalán nem volt készüléke. A tragédia után összeomlott a kommunikációs szolgáltatás, sokan elvesztették a telefonjukat a tömegben.

A péntek reggeli órákban hatalmas dugó alakult ki az ultraortodoxokat elszállító mintegy háromszáz autóbuszból, s délután még mindig tömegek várták, hogy hazajussanak a szent helyről.

A zsidó naptár lag-beomer ünnepén a Meron-hegységben megrendezett zarándoklaton évek óta százezres ultraortodox tömegek imádkoznak.

Mivel tavaly a koronavírus-járvány miatt nem engedélyezték az esemény megrendezését, idén különösen sokan, mintegy kétszázezren érkeztek az észak-izraeli Galileába Simon bar Jocháj sírjához.

Ez Izrael évente megismétlődő legnagyobb civil rendezvénye, amelyre általában az egész világról érkeznek zarándokok.

Vannak olyan ultraortodox csoportok, köztük a szatmári irányzat hívei, amelyek nem tekintik szent helynek a Siratófalat, de a Merón-hegyi sírokhoz minden évben tömegesen elzarándokolnak. A Merón-hegyen Simon bar Jocháj mellett több más, a zsidó hagyomány számára különösen fontos rabbi sírja található, köztük Hilél és Sámáj rabbi sírjai, amelyekhez a kora középkor óta érkeznek a zsidó zarándokok imádkozni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére