Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Migránsáradat fenyeget a kiújult szíriai harcok nyomán

888.hu

2020.02.29. 09:01

Ha ismét elszabadul a pokol Szíriában, az nemcsak Oroszország és a NATO szembenállását élezheti ki, de újabb menekültáradatot zúdíthat Európára. Ömer Çelik: a kormányzó Igazság és Fejlődés (AKP) pártjának szóvivője leszögezte, hogy menekültpolitikájuk ugyan változatlan, de többé nincsenek abban a helyzetben, hogy visszatartsák az embertömegeket.

Török médiajelentések szerint Nyugat-Törökországban máris útnak indultak néhány százan, többen az Égei-tenger partját is elérték – írja a Magyar Nemzet.

Ankara lépése mögött az áll, hogy csütörtökön vélhetően a szíriai kormányerők tüzérségi csapásában legkevesebb 33 török katona életét veszítette a felkelők uralta utolsó tartományban, Idlíbben. Damaszkusz verziója szerint a török csapatok terroristákkal, a korábban az al-Kaida szervezethez köthető Hadzsat Tahrír as-Sám nevű csoporttal együtt kerültek célkeresztjükbe.

Moszkva azt állítja, hogy a Szíriában állomásozó erőik rendszeresen egyeztetnek Ankarával a török egységek mozgásáról, ám nem kaptak olyan információt, amely alapján tudhatták volna, hogy a támadás helyszínén törökök is tartózkodnak. Tagadta viszont ezeket a vádakat Hulusi Akar török védelmi miniszter, aki szerint az oroszok igenis értesültek a török katonák jelenlétéről, és más fegyveresek sem voltak velük. Nem késlekedett a török válaszcsapás sem, a hivatalos közlemény szerint minden ismert szíriai célpont ellen támadást indítottak, amiről a médiában több felvétel is megjelent.

A menekültek érkeznek a görög partokra Lesbos szigeténélFotó: AFP

A szíriai kormányerők orosz támogatással decemberben indítottak offenzívát az utolsó felkelők és szélsőséges terrorcsoportok uralta régió, Idlíb ellen.

Egy 2018-as török–orosz alku nyomán Törökország egy tucat katonai megfigyelőpontot állított fel a területen, melyek már múlt hónapban is többször tűz alá kerültek, török katonák életét követelve.

Recep Tayyip Erdoğan elnök akkor azzal fenyegetőzött, hogy

ha még egy katonájuknak bajuk esik, akkor Szíria teljes területén készek lecsapni a kormányerőkre, továbbá leszögezte, nem hajlandók visszavonulni.

Mivel Damaszkusz és Moszkva pedig azt tette egyértelművé, hogy kizárják a tűzszünet lehetőségét, mert az „behódolás lenne a terroristáknak”, csak idő kérdése volt, hogy mikor akadnak össze ismét a török és szír, illetve rosszabb esetben az orosz erők. Először ugyanis a lassan tíz éve húzódó szíriai háború során most két reguláris hadsereg, a szír és a török néz nyíltan szembe egymással.

Félő, hogy a konfliktus tovább szélesedhet: a szíriai katonai bázisokon oroszok is állomásoznak, akiket modern légvédelmi eszközök biztosítanak. Meg nem erősített orosz értesülések szerint Oroszország cirkálórakétákat hordozó hadihajókat is a térségbe vezényelt. A feszültség enyhülésének jele viszont, hogy az incidens után Erdoğan és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon tárgyalt. A helyzet stabilizálásához szükséges további eszközök szükségességéről egyeztek meg, és mihamarabbi személyes találkozót sürgettek.

Közben Törökország pénteken a NATO rendkívüli ülését kezdeményezte. Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkárának közleménye szerint a tagországok elítélték a támadásokat, teljes támogatásukról biztosítva Ankarát.

Az EU és Törökország 2016-ban egyezett meg egy mechanizmusban, amelynek alapján kétszer hárommilliárd euróért, valamint az uniós csatlakozási folyamat felgyorsításáért cserébe minden Törökországból Európába törvénytelenül érkező szír migráns visszafordítható.

Az alku után a bevándorlók száma drasztikusan visszaesett. Azonban Törökország azóta is 3,7 millió szírnek ad otthont, ami óriási terheket ró a gazdaságra. Idlíbben további százezrek várakoznak átkelésre.

Görögország megerősítette határvédelmétFotó AFP

A török döntés nyomán várhatóan déli határainknál erősödő migránsveszéllyel kapcsolatban Orbán Viktor tegnapi rádióinterjújában aláhúzta,

„számítanunk kell migránshullámokra, számítanunk kell rendszeres, tömeges támadásokra a magyar határkerítésnél, és meg kell védenünk Magyarország határait és az ott élő embereket is, meg persze azokat is, akik a határsávnál beljebb élnek. Szeretném világossá tenni, akármilyen migránshullám is indul el, a magyar határrendészeti szervezetek – ideértve a rendőrséget és a honvédséget – képes arra, hogy a jogi, a műszaki és a humán erőforrásokat egy biztonságos határzárrá fejlessze, tehát nem kell aggódnunk Magyarország biztonsága miatt addig, amíg egységesek vagyunk, és a magyar emberek és a magyar kormány együtt lép fel az illegális bevándorlással és migrációval szemben”

– szögezte le Orbán Viktor.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére