Iráni külügyminiszter: Washington mutassa ki jó szándékát
2022.04.10. 15:00
Irán és az Egyesült Államok az elmúlt egy évben közvetett tárgyalásokat folytatott Bécsben a 2015-ös megállapodás felélesztéséről. Az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával, Franciaországgal, Kínával, Oroszországgal és Németországgal megkötött atomalku arról szólt, hogy Irán legalább tíz évre korlátozza atomprogramját az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért cserébe. Az átfogó egyezménnyel a nemzetközi közösség azt akarta szavatolni, hogy az iszlám köztársaság atomprogramja kizárólag békés célokat szolgáljon.
A többhatalmi atomalkuból azonban Donald Trump korábbi amerikai elnök 2018 májusában egyoldalún kiléptette országát,
Ezt követően Irán a megállapodás számos pontját megsértette nukleáris programjának felpörgetésével.
A tárgyalások most megrekedtek, mivel Teherán és Washington egymást vádolják azzal, hogy nem hozták meg a fennmaradó kérdések rendezéséhez szükséges politikai döntéseket.
Ha Bidennek szándékában áll a szankciók feloldása és az atomalkuhoz való visszatérés, akkor ahelyett, hogy szankciókat alkalmazna az iráni természetes és jogi személyekre, végrehajtási rendeletet kellene kiadnia, hogy megmutassa jó szándékát.”
– mondta az iráni külügyek irányítója.
„Többször mondtuk az amerikaiaknak, hogy bármilyen megállapodás előtt néhány gyakorlati lépést kellene tenniük, például szabadítsák fel Irán külföldi bankokban visszatartott vagyonának egy részét” – tette hozzá Hosszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter.
A politikus kijelentésével egy időben iráni parlamenti képviselők többsége Ebrahim Raiszi iráni elnöknek írt levelében felvetette, a megállapodást csak akkor kell feléleszteni, ha az megtiltja az Egyesült Államoknak, hogy a bécsi tárgyalásokon feloldott szankciókat újra bevezesse, és további szankciókkal sújtsa Teheránt. A levélről vasárnap számolt be a Tasnim iráni félhivatalos hírügynökség.
A képviselők továbbá kezdeményezték, hogy Iránnak engedélyezzék az olaj exportját bármely országba, és a bankrendszeren keresztül kapja meg az érte járó fizetséget. A képviselők egyben úgy vélekedtek, hogy Joe Biden szóbeli garanciái nem tekinthetők biztosítéknak a 2015-ös atommegállapodás felélesztéséhez.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Visszatér Kijevbe a botrányos kijelentéseket tevő ukrán nagykövet
Állítólag nem elbocsátásról van szó.
Joe Biden szerint Amerika hátra megy, s nem előre
A Függetlenség napja alakalmából osztotta meg a gondolatait.
Olyannyira fáj a fiatal srácoknak az új abortuszszabályozás, hogy elkötnék az ondóvezetéküket is
A férfi fogamzásgátlás egyik eszközéhez nyúlnak, hogy ezzel is megakadályozzák, hogy gyermeket kelljen felnevelniük.
A magyarok biztonságban, a dánok terrorban, a németek pedig slamasztikában
Kinek mit intézett a kormánya.