Csütörtöktől este tízkor bezárnak az angol vendéglátóhelyek
2020.09.22. 06:50
Johnson kedden kabinetülést tart, utána a kormány különleges helyzetekben összehívott tanácskozótestületének (COBRA) ülésén elnököl, és délután az alsóházban, majd este televíziós beszédben jelent be olyan új lépéseket, amelyek a járvány terjedésének lassítását célozzák.
A Downing Street előzetes rövid tájékoztatása szerint ezek között lesz, hogy az éttermek, a pubok, a bárok és egyéb vendéglátóhelyek Angliában – az Egyesült Királyság messze legnépesebb részében – csütörtöktől 22 óráig tarthatnak nyitva. A brit kormány emellett törvényben írja elő azt is, hogy az éttermekben és a pubokban csak asztali rendelésfelvétel és felszolgálás lehetséges, a bárpultoknál nem lehet sem rendelni, sem fogyasztani.
Hasonló előírások már az elmúlt napokban érvénybe léptek több észak-angliai térségben és nagyvárosban – köztük Northumberland és Durham megyében, valamint Newcastle-ben, Gatesheadben és Sunderlandben –, de Boris Johnson kedden Anglia egészére kiterjeszti ezeket az intézkedéseket.
A brit egészségügyi minisztérium hétfő este bejelentette: az Egyesült Királyság négy országának – Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország – tiszti főorvosai a járványhelyzet áttekintése után közös indítványban javasolták, hogy az ötfokozatú készenléti skálán a brit kormány az eddigi harmadikról a negyedik szintre emelje a járványkészültséget.
A tiszti főorvosok indoklása szerint egy ideig alacsony volt az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzöttek és a halálozások száma, az esetszám azonban most már gyorsan, valószínűleg exponenciális ütemben növekszik az Egyesült Királyság mind a négy országának jelentős kiterjedésű térségeiben.
A hétfőn életbe léptetett negyedik szint hivatalos meghatározása is úgy szól, hogy a koronavírus gyorsan terjed az Egyesült Királyságban, és megvan annak a kockázata, hogy a terjedési ütem exponenciálissá válik.
Nem sokkal a készenléti szint emelésének bejelentése előtt Sir Patrick Vallance, a brit kormány tudományos főtanácsadója elmondta: ha semmilyen ellenintézkedés nem történik, a napi új fertőződések száma 7-8 naponta megkétszereződhet, és e terjedési modell alapján október 13-ára már 49 ezren fertőződhetnének meg egyetlen nap alatt, egy hónappal később pedig napi kétszáz fölé emelkedne a halálos áldozatok száma.
Vallance ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez nem előrejelzés, és az előkészítés alatt álló, illetve a már meghozott ellenlépésekkel a jelenleg felfelé tartó terjedési görbe várhatóan megtörhető.
A brit egészségügyi minisztérium adatai szerint a hétfő este zárult 24 órában 4368 új koronavírus-fertőzést azonosítottak az Egyesült Királyságban. Ugyanezen a napon 11-en haltak meg a koronavírus okozta Covid-19-betegségben.
MTI
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Személyes adatok begyűjtése lehet a valódi cél a Gyurcsány-petícióval
Csak általános adatkezelési tájékoztatót tett közzé a kínai vakcina ellen indított online petíciója kapcsán a Demokratikus Koalíció, ehhez a kezdeményezéshez külön kellene ilyen dokumentumot elérhetővé tenni – nyilatkozta Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke a Mandinernek.
Navalnij és az elmaradt forradalom
A hatalmas médiafelvezetés, az igen alaposan elvégzett politikai előkészítés és a gondos szervezés ellenére a január 23-ára meghirdetett tüntetéssorozat Alekszej Navalnij orosz YouTube-vlogger és ellenzéki politikai aktivista mellett lényegében érdektelenségbe fulladt. A 145 milliós Oroszország tucatnyi városában összesen lényegesen kevesebb, mint százezer tiltakozó vonult az utcákra, Moszkvában is maximum csak negyvenezren lehettek. Az ilyen „megmozdulás” jóval rosszabb, mint a szervezett tüntetés teljes hiánya, ugyanis nem erőt, hanem gyengeséget demonstrál. De miért történt mindez így?
Gyurcsány most Aratóval vezettetné félre az életüket féltő embereket
Gyurcsányék törvényjavaslatukkal újabb támadást indítottak az emberek félrevezetése, életük, egészségük kockáztatása érdekében.
Törvényjavaslat készül a big tech cégek hazai működésének szabályozásáról
Konzultálva a témában illetékes állami intézmények vezetőivel, az Igazságügyi Minisztérium tavasszal törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé a nagy technológiai vállalatok hazai működésének szabályozásáról – tudatta Varga Judit igazságügyi miniszter kedden a Facebook-oldalán.