Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Csütörtökön végleg elbukhat a spanyol szocializmus főnixmadara

Horváth József György

2019.07.24. 19:08

Mindenki nagy meglepetésére elbukhat a szocializmus kiépítése Spanyolországban. Jó komcsikhoz híven egymást szúrják hátba a szocialisták és a szélsőbaloldaliak, ezzel veszélyeztetve Pedro Sánchez, a szocialista munkáspárt vezetőjének újabb miniszterelnöki ambícióit.

Szerdán nem kapta meg az újraválasztásához szükséges támogatást a spanyol parlament alsóházában Pedro Sánchez, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára a szavazás első fordulójában kedden. A jelöltnek a 350 fős alsóház abszolút többségére, 176 képviselő támogató szavazatára lett volna szüksége, hogy most kormányfő lehessen.

Pedro Sánchezt saját pártjának 123, valamint a Kantábriai Regonális Pártnak (PRC) egy képviselője támogatta igen szavazattal. Ellene 170-en voksoltak, mások mellett a két legnagyobb ellenzéki erő, a konzervatív Néppárt (PP), és a Ciudadanos (Állampolgárok) nevű liberális centrumpárt tagjai.

A voksolásnál 52-en tartózkodtak, köztük az Unidas Podemos radikális baloldali pártszövetség képviselői, hangsúlyozva, hogy ez egy gesztus az eddig eredménytelen kormányalakítási tárgyalások megkönnyítése érdekében. Utóbbi parlamenti erő ugyanis támogatását egy közös kormánykoalíció létrehozásához köti, míg a szocialisták külső támogatóként kérik az együttműködésüket.

Pablo Iglesias, a szélsőbalos Unidas Podemos pártszövetség vezetője a szavazást megelőző kétnapos parlamenti vita során bírálta a PSOE-t és Pedro Sánchezt, amiért nem törekszik megegyezésre a kormányalakítás érdekében. „Ha a szavazók azt akarták volna, hogy az Ön pártja egyedül kormányozzon, akkor abszolút többséget adtak volna neki” – jelentette ki az április választásra utalva, hozzátéve, hogy nem érik be „csupán dísznek” számító kormányzati pozícióval sem.

A miniszterelnök-választás második fordulóját csütörtökön tartják, ekkor már a voksolásban résztvevők egyszerű többségének támogatása elegendő a győzelemhez. Pedro Sánchez azonban egyelőre nem rendelkezik ezekkel a szavazatokkal.

Fotó: AFP

Pedro Sánchezt jobboldali ellenfelei csak „a spanyol szocializmus főnixmadaraként” emlegetik, hiszen a baloldali politikus több alkalommal elbukott már mind pártján belül, mind országos politikai megmérettetéseken, de valahogy mindig vissza tudta küzdeni magát a munkáspárt élére és a spanyol közélet centrumába. Többek szerint Sánchez fiatalkora ellenére azokat a régi spanyol szocialista vezetőket tekinti példaképének, akik a kommunista eszme elkötelezett hívei voltak.

Bonyolult a helyzet

A PSOE és az Unidas Podemos megállapodásához köti jelenlegi álláspontjának megváltoztatását több párt is. Ebben az esetben ugyanis igen szavazat lehet a Baszk Nacionalista Párt (PNV) képviselőcsoportjának tartózkodó voksaiból. A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) szeparatista párt elutasítását válthatja tartózkodásra. Mindez Sánchez számára pedig miniszterelnöki posztot eredményezhet.

Mi sem veszítettük el a reményt, hogy lesz megegyezés

– jelentette ki a jelenlegi ügyvezető szocialista kormányfő a vita során, hangsúlyozva, hogy a tét most a stabilitás vagy újabb parlamenti választások megrendezése.

Ha Pedro Sánchez elbukik a csütörtöki szavazáson, és más jelölt sem próbálja elnyerni utána a kormányfői posztot, akkor idén ősszel hívhatják újból a szavazóurnákhoz a választókat.

Négy év alatt ez lenne a negyedik parlamenti választás Spanyolországban. A jobbközép Néppárt elmacskásodása után Sáncheznek és a munkáspártnak ingyen hullott az ölébe a kormányzás, és bár április 28-án győzelmet tudtak aratni, három hónappal a választások után máris repedezik a plafon a szocik felett. A kérdés már csak az, hogy ha a plafon egyszer leszakad, akkor csak a Spanyol Szocialista Munkáspártot, vagy egész Spanyolországot temeti majd maga alá? Másképpen feltéve a kérdést: vajon meddig bírja még a dél-európai ország a konstans politikai válságot, amit leginkább a baloldali pártok generáltak?

(El País, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére