Az elmúlt idõszakban Nyugat-Európában nõtt, Magyarországon viszont csökkent az antiszemitizmus
2018.12.11. 10:18
Az elmúlt öt évben Belgiumban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Dániában és Svédországban jelentősen nőtt az antiszemitizmus, Magyarországon viszont csökkent – derült ki az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének felméréséből.
Az európai zsidók körülbelül 90 százaléka úgy látja, hogy hazájában erősödött az antiszemitizmus az elmúlt öt évben.
A csaknem 16 400 megkérdezett több mint negyede számolt be arról, hogy az elmúlt évben legalább egyszer érte zaklatás, nagyjából 10 százalékuk pedig azt mondta, hogy hátrányos megkülönböztetés sújtotta a foglalkoztatás, az oktatás, a lakhatás vagy épp az egészségügyi ellátás terén. Konkrét fizikai támadás a felmérésben részt vevők 3 százalékát érte származása miatt az utóbbi öt évben.
Közel 40 százalékuk elgondolkozott már az emigráción, mert nem érzi magát biztonságban, 34 százalékuk pedig kerüli a zsidó rendezvények, helyszínek látogatását.
A megkérdezett zsidók 70 százaléka szerint nem hatékony az EU tagállamainak antiszemitizmus elleni fellépése. A bevándorlást Magyarországon nevezték messze a legkevesebben problémának, szemben a korrupcióval. Az antiszemitizmus esetén az ország a középmezőnyben van 77 százalékkal, a legrosszabb adat Franciaországból érkezett (95 százalék).
Az előző, hat évvel ezelőtti felmérés óta 12 százalékponttal csökkent azon magyarországi zsidók aránya, akik problémának látják az antiszemitizmust. Belgiumban, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban és Svédországban ezzel szemben jelentősen nőtt ez az arány.
Magyarországon a megkérdezettek 70 százaléka szerint nőtt az antiszemitizmus az utóbbi öt évben, 2012-ben még 91 százalék mondta ezt. A korábbi értékhez képest jelentős növekedés tapasztalható például Dániában és Nagy-Britanniában.
Az ellenséges utcai megnyilvánulásokat a legtöbben Franciaországban és Belgiumban látták problémásnak, a legkevesebben Lengyelországban és Magyarországon.
A legtöbben Hollandiában, Franciaországban és Belgiumban kerülik – legalábbis időnként – elővigyázatosságból a zsidó rendezvényeket, a legkevesebben Olaszországban, Magyarországon és Ausztriában. A kivándorlást fontolgatók aránya Olaszországban és Spanyolországban a legmagasabb, míg a legalacsonyabb Magyarországon, Belgiumban és Franciaországban.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Szijjártó: Az Öböl-térség felértékelődött a globális stabilitás szempontjából
Az Öböl-térség egyre fontosabb szerepet tölt be a világ stabilitása szempontjából, legyen szó a fizikai biztonságról vagy az energiaellátásról, és ez az ukrajnai háborúval csak tovább erősödött – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután bahreini kollégáját fogadta kedden Budapesten.
Amerika vadászgépet, Görögország tankot nem szállít az ukránoknak
Kuleba viszont 120-140 tankra számít.
Novák Katalin Sergio Mattarella olasz elnökkel folytatott megbeszélést
Az orosz-ukrán háború volt a fő témája Novák Katalin köztársasági elnök és Sergio Mattarella olasz elnök megbeszélésének kedden Rómában.
„Ukrajna több mint százhúsz nyugati harckocsira számít a közeljövőben”
Ukrajnának 120-140 modern nyugati harckocsit kell kapnia az első segélyhullámban szövetségeseitől – jelentette ki Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján.