Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A svéd jobbközép koalíció vezetõjét, Ulf Kristerssont bízták meg kormányalakítással

Forisek Ádám

2018.10.02. 17:19

A svéd parlament házelnöke az ellenzéki svéd jobbközép koalíció vezetõjét kérte fel kormányalakításra, miután Stefan Löfven svéd ügyvivõ miniszterelnök szeptember végén megbukott a választásokat követõ bizalmi szavazáson.
STOCKHOLM, 17:19

A svéd parlament házelnöke az ellenzéki svéd jobbközép koalíció vezetőjét kérte fel kormányalakításra, miután Stefan Löfven svéd ügyvivő miniszterelnök szeptember végén megbukott a választásokat követő bizalmi szavazáson.

A szeptember 9-i parlamenti választásokon sem a baloldali blokk – a svéd Zöld Párttal koalícióban kormányzó Svéd Szociáldemokrata Párt, illetve a Baloldali Párt együttese –, sem pedig a konzervatív Mérsékelt Párt, a Centrum Párt és a Kereszténydemokraták és Liberálisok jobbközép szövetsége nem szerzett egyedül többséget a 349 fős törvényhozásban. A Löfven vezette baloldali blokk 144 képviselői helyet szerzett, egyel többet, mint a jobbközép Szövetség. A bevándorlásellenes Svéd Demokraták 62 parlamenti mandátummal a mérleg nyelvét játsszák.

Svédországban a parlamenti választások után a törvényhozásnak kötelező bizalmi szavazást tartania a kormányfő személyéről. A kialakult helyzetben kulcsszerepe van a Svéd Demokratáknak, akik a jobbközép blokkot támogatták a bizalmi szavazás során. A konzervatív, a liberális, a centrista és a kereszténydemokrata pártból álló Szövetség vezetője, Ulf Kristersson azonban eddig kizárt bármiféle kormányalakítási célú együttműködést a bevándorlásellenesekkel.

Andreas Norlén konzervatív házelnöknek négy lehetősége van, hogy kormányképes többség alakuljon a parlamentben, s ha ez nem sikerül, új választást kell tartani. Első alkalommal Stefan Löfven elbukott a bizalmi szavazáson, most pedig Kristerssonon van a sor. Elemzők szerint mindazonáltal ha új voksolásra kerülne sor, az sem változtatna érdemben az erőviszonyokon, ezért valószínűleg sikerül majd tető alá hozni valamilyen koalíciós megállapodást. Ez ugyanakkor hetekig is elhúzódhat.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére