Vezethet-e Eb-döntõt Kassai Viktor?

2016.07.01. 13:58

Azt már nem lehet mondani, hogy a nagy elõdök nyomában jár Kassai Viktor, mert a játékvezetõk között már õ is a nagy elõdök közé tartozik, csak aktív. Éppen ezért esélyes arra, hogy Európa-bajnoki döntõt vezessen Franciaországban.
Korábban megírtuk, hogy a csúcsmeccset kapta Kassai az Eb-n.

A magyar játékvezető és csapata valóban fontos találkozón bíráskodhat, mivel a negyeddöntők rangadóján fújhatja majd a sípot. Az Olaszország-Németország találkozó, az előző Európa-bajnokság ezüstérmesének és a regnáló világbajnoknak az egyenes kieséses szakaszban lejátszott szombati összecsapása egyértelműen csúcsmeccsnek nevezhető. Arról nem is beszélve, hogy a két ország válogatottja nem éppen "kiscserkész" a labdarúgásban, mivel összesen nyolc világbajnoki címet és négy Európa-bajnoki sikert hoztak össze, vagy, ha úgy tetszik fociztak össze az elmúlt évtizedekben a két nemzet válogatottjai.

forrás: mti fotóbank

Az olaszok részéről négy vb-arany és egy Európa-bajnoki elsőség, míg a németek oldalán szintén négy világbajnoki siker, ám három Eb-győzelem pihen a vitrinben, tehát két kiemelkedő futballnemzet pengeéles találkozóját vezeti a magyar bíró.

Persze Kassai nem az első, de reméljük, hogy nem is az utolsó a nagy magyar futballbírók sorában. Õ volt a harmadik magyar játékvezető, aki döntőt vezethetett a legrangosabb európai kupasorozatban. A nagy elődök között ott van Palotai Károly, aki 1976-ban a Bayern München-Saint-Étienne (1-0), majd 1981-ben a Liverpool-Real Madrid (1-0) fináléban fújta a sípot a Bajnokcsapatok Európa Kupájában. Palotai - aki egyedülálló módon játékosként és játékvezetőként is szerepelt a BEK-ben - karrierje során UEFA-kupa-, KEK- és Európai Szuperkupa-döntőt is vezetett, ráadásul 1974-ben ő lett a vb-döntők történetének első negyedik játékvezetője. Puhl Sándor pedig 1997-ben, mikor a sorozatot már Bajnokok Ligájának hívták, az emlékezetes Dortmund–Juventus (3-1) döntőn bíráskodott. A négyszer is a világ legjobbjának megválasztott Puhl eddig egyedüli magyarként világbajnoki finálét is vezethetett, az 1994-es torna tizenegyespárbaját, valamint brazil győzelmet hozó döntőjét.

Kassai Viktor minden idők legfiatalabb játékvezetője volt, aki BEK-, illetve BL-döntőn bíráskodott, és mindössze 35 évesen, négy évvel fiatalabban, jutott el a megtisztelő feladatig. Előtte, a reklámok állandó szerepelőjeként még mindig roppant ismert, olasz Pierluigi Collina volt a csúcstartó.

Kassainak a BL-döntőn kívül is voltak már kiemelkedő feladatai, mivel a 2008-as pekingi olimpia döntőjét, valamint a 2010-es dél-afrikai vb négy találkozóját, köztük a német-spanyol elődöntőt is ő vezette. Rangjában ez utóbbi hasonlítható a mostani összecsapáshoz. De a magyar sípmesternek volt honnan visszakapaszkodnia, mert a 2012-es Európa-bajnokságon ő és csapata nagyot hibázott az Anglia - Ukrajna csoporttalálkozón, amikor nem adta meg a társházigazda ukránok egyenlítő találatát, mivel Vad II. István nem jelezte, hogy a labda túljutott a gólvonalon.

Persze, amilyen a néplélektan, rögtön előkerültek Kassai korábbi hibái: idézték, hogy 2007-ben nem adott meg egy gólt az Újpest - Debrecen bajnoki találkozón, vagy 2012-ben a Haladás–Ferencváros mérkőzésen Iszlai fejesgólját nem látta, amely hasonló volt az Eb-meccsen elkövetett hibákhoz. Az is szóba került, hogy Kassai esetenként elnéz kezezést, tizenegyest érő szabálytalanságot. A hősből rögvest balfék lett.

Tipikus magyar hiba. Az irigység akkor tör felszínre, amikor valaki botlik, elveszti támogatottságát és az egyéni érdekek felülírják a közösség érdekét. Mert Kassai nem szimplán egy játékvezető volt már akkor sem, a nemzetközi futballban ő volt a MAGYAR játékvezető. Sőt, mivel akkor még messze volt a magyar Eb-részvétel, ő volt a magyar labdarúgást legmagasabb szinten képviselő, a sportban napi szinten tevékenykedő ember. Persze a kritikusok nem akkor jöttek, szóltak, segítettek, amikor kellett volna. Csak később, utána. Mert úgy szép. De hagyjuk most ezt. Inkább írjuk le, hogy aki futballozott vagy rendszeresen néz focit az tudja, hogy szinte lehetetlen hibátlanul levezetni egy meccset, legyenek a játékvezetők bármennyien az alapvonalon vagy az oldalvonal mentén, mindent nem lehet látni.

Ettől függetlenül Kassai karrierje megakadt az ominózus Anglia - Ukrajna összecsapást követően. Az Eb-n nem kapott további mérkőzést, a nemzetközi kupatalálkozókon egy időre hátrébb szorult, igaz utána az UEFA, az Európai Labdarúgó-szövetség,  már adott komolyabb feladatot a magyar játékvezetőnek.  Az ukrajnai Eb-meccs emléke azonban a FIFA-nál, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél jobban megmaradhatott, mert két évvel később a 2014-es labdarúgó világbajnokságra ki sem utazhatott Kassai Viktor.

A világbajnokságon egy tradíció megszakadt, 24 év után nem volt magyar játékvezető a világeseményen, ami egyértelműen presztízsvesztességnek számított, nem csak Kassai Viktornak, a magyar labdarúgásnak is.

Pedig akkor már Európában rehabilitálták Kassait, mert a brazíliai világbajnokság előtt fontos mérkőzéseket bízott az UEFA a Kassai által irányított magyar játékvezetői csapatra. A Bajnokok Ligájában rangadókat kapott (Juventus-Galatasaray, Schalke-Chelsea, Napoli-Arsenal), ráadásul a vb-selejtezők során övé volt az orosz-portugál, a francia-spanyol és a bolgár-cseh összecsapás, továbbá a Mexikó-Új-Zéland interkontinentális pótselejtező is. Ennek ellenére a nemzetközi lobbi, esetleg egy-két hazai vagy külföldi ellenség közbenjárása a vb-szereplést megakadályozta Kassai Viktor és játékvezetői csapata számára.

Most a franciaországi Eb-n komoly feladatokat kap a magyar bírói gárda, mert írjuk le, hogy Kassai Viktor munkáját Ring György, Tóth Vencel, Bognár Tamás és Farkas Ádám segíti. A magyar csapat ott volt az Eb-nyitómeccsen, Kassai továbbá a Franciaország - Románia találkozón bíráskodott, majd a június 17-i Olaszország - Svédország meccsen dirigált. Emellett a magyar bíró a horvát - spanyol és a horvát - portugál mérkőzésen negyedik játékvezetőként is tevékenykedett.

Most jön a lényeg. Vezethet-e döntőt az a játékvezető, aki a nyitómeccsen és komoly negyeddöntőn bíráskodott? Kaphat-e egy újabb "zsíros falatot" vagy ilyenkor már más kerül sorra? A La Gazzetta dello Sport értesülései szerint az UEFA-nál három játékvezető kerülhet szóba az Európa-bajnokság döntőjének levezénylésére, az egyikük Kassai Viktor.

A mindig jól informált olasz sportnapilap néhány nappal ezelőtt arról írt, hogy aktuálisan az olasz Nicola Rizzolinak van a legnagyobb esélye arra, hogy jövő vasárnap késő este sportprogramja legyen. A másik két jelölt az Eb-döntő levezetésére az angol Mark Clattenburg, valamint Kassai Viktor, de ők csak akkor kerülnek szóba, ha az olaszok bejutnak a döntőbe.

Éppen ezért nézzünk egy kis bírói történelmet a közelmúltból: a 2014-es világbajnokságon a döntőben bíráskodó Nicola Rizzoli kapott egy komoly negyeddöntőt, az Argentína-Belgium találkozót, a 2012-es Európa-bajnokságon a portugál Pedro Proenca szintén komoly rangadót kapott a negyeddöntők közül, az angol-olasz összecsapást. Amennyiben visszakanyarodunk a 2010-es világbajnokságig, akkor nem árt tudni, hogy az angol Howard Webb nem vezetett negyeddöntőt, de ott volt a fináléban.

Azonban volt olyan játékvezető, aki nyitómeccset, komoly negyedöntőt és finálét is vezetett, mégpedig Európa-bajnokságon. A 2008-as kontinensviadalon a Svájc-Csehország nyitómeccs mellett, a horvát-török negyeddöntőt és utána a Németország-Spanyolország finálét is egy bíró, az olasz Roberto Rosetti vezette.  Reméljük, Kassai Viktorra is ez a sors vár.