Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Oroszország még az idén visszafizeti az egykori Szovjetunió adósságait

888.hu

2017.02.17. 17:58

Moszkva még az év végéig visszafizeti az egykori, még a Szovjetunió idejébõl örökölt adósságait - adta hírül az orosz sajtó az orosz pénzügyminisztériumra hivatkozva.

Múlt héten a pénzügyminisztérium közölte, hogy visszafizette fennálló adósságát Macedónia felé. Ez azt jelenti, hogy már csak Bosznia-Hercegovinának kell törleszteni 125,2 millió dollárt. Bosznia és Hercegovina a korábbi Jugoszláv Népköztársaság felbomlásával jött létre, és az újonnan megszületett államok jogot formálhattak az egykori népköztársaság hitelbe adott pénzének egy részére – írta az RT.

Az orosz sajtó szerint a pénzt egyben utalják át Bosznia-Hercegovinának, az orosz állami bankrendszeren keresztül. A tranzakcióhoz mindössze egy dokumentum aláírása maradt hátra, így várhatóan minden akadály elgördül a törlesztés elől még a nyár folyamán – írta meg az Izvesztyija orosz lap pénzügyminisztériumi forrásokra hivatkozva.

A törlesztésről szóló megállapodás aláírása után 45 nappal megindulhat az utalás.

A Jugoszláviával szemben fennálló tartozás az egykori Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa (KGST) rendszerének sajátosságai miatt jött létre.

KGST: 1949. január 25-én hozták létre Moszkvában szovjet kezdeményezésre, miután világossá vált, hogy a Marshall-terv a Szovjetunióra nem fog kiterjedni, ugyanakkor az veszélyes vonzerőt jelenthetett a Jalta után a szovjet érdekszférába került országok számára. Alapító tagjai a Szovjetunión kívül Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország, Magyarország és Románia voltak. Később csatlakoztak: Albánia (1949, 1961-ben felfüggesztette tagságát, 1987-ben kilépett), a Német Demokratikus Köztársaság (1950), Mongólia (1962), Kuba (1972) és a Vietnami Demokratikus Köztársaság (1978). Társult tag: Jugoszlávia. A KGST feladatául tűzte ki a szocialista országok közötti gazdasági együttműködés erősítését, a gyengébb tagállamok felzárkóztatását, elsősorban a munkamegosztás és specializálódás révén. Magyarország például többek között autóbuszok gyártására szakosodott, ennek révén jutottak el az Ikarusok a „szocialista világ” minden sarkába. A tagállamok közötti kereskedelem a tervgazdálkodás körülményei között kétoldalú elszámolással folyt, mert konvertibilis valuta híján a tagállamok nem voltak érdekelve aktívum elérésére – ez ingyen hitelezést jelentett volna.

A szocializmus időszaka alatt a Szovjetunió fegyverekkel és energiahordozókkal látta el Jugoszláviát, míg a jugoszlávok fogyasztási cikkekkel látták el a szovjeteket. Az adósság az árucsere különböző szintjei miatt jött létre.

Oroszország 2006-ig visszafizette az egykori szovjet érából fennmaradt tartozásokat a Nyugat felé. Az összeg mintegy 60 milliárd dollárt tett ki.

A Szovjetunió 1991-es összeomlásával a létrejövő Oroszországi Föderáció egy dinamikusan növekvő 66 milliárd dolláros adósságállományt örökölt, miközben mindössze néhány milliárd dollárnyi aranytartalékkal és kevés külföldi valutával rendelkezett.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére