Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megtört a jég, itt az arab koalíció

888.hu

2015.12.15. 08:46

Szaúd-Arábia bejelentette, hogy 34 államból álló terrorizmus elleni katonai koalíciót hoztak létre Rijád vezetésével.

A muszlim államok is összehangolják katonai fellépésüket a terrorizmus elleni harcban. Szaúd-Arábia kedden bejelentette, hogy 34 államból álló koalíciót hoztak létre a "járványszerűen terjedő iszlám szélsőségesség" ellen. A koalíció közös műveleti központja Rijádban lesz.

Ma számos ország küzd a terrorizmussal, Szíriában és Irakban a Da'es ellen, de a terrorizmus jelen van a Sínai-félszigeten, Jemenben, Líbiában, Maliban, Nigériában, Pakisztánban és Afganisztánban, ez ellen pedig elszánt harcra van szükség. Ezt a harcot mostantól összehangoljuk.

- nyilatkozta Mohamed bin Szalman szaúdi koronaherceg. Szalman azt is kifejtette, hogy az új szövetség nem kizárólag az Iszlám Állam ellen irányul, hanem az összes terrorszervezet ellen.

Szaúd Arábia mellett az összefogás résztvevője Egyiptom, Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Pakisztán, Törökország, Tunézia, Katar, Libanon, Líbia, Nigéria, Malájzia, Jemen, valamint további öbölmenti és afrikai államok.
Nyugati nyomásgyakorlás

Az amerikai szövetségi rendszerhez tartozó arab országok egyre kevésbé vették ki a részüket az Iszlám Állam elleni harcból, amit nyugati partnereik nem néztek jó szemmel. Az Egyesült Államok nyomásgyakorlása mellett legutóbb Sigmar Gabriel német alkancellár fakadt ki Szaúd-Arábia ellen. Gabriel azzal vádolta a szaúdiakat, hogy világszerte anyagilag támogatják az iszlám szélsőségeseket.

A félrenézés időszakának vége."

- így fenyegette Szaúd-Arábiát Merkel helyettese.

A német nyomásgyakorlásnak nem ez volt az első megnyilvánulása. A német hírszerzés december 2-án a nemzetbiztonság gyakorlatától eltérően nyilvánosságra hozott egy elemzést, melyben élesen bírálta a szaúdi külpolitikát:

A megfontolt diplomáciát egy lobbanékony intervenciós politika válthatja fel."

 

Az Iszlám Állam mégis fontosabb lehet Jemennél?

Milyen beavatkozásokra utalt a német hírszerzés? A válasz ugyanaz, ami a szaúdiak tétlenségére is magyarázatot ad: a szunnita monarchiát teljesen lefoglalta a síita Iránnal való hatalmi vetélkedés. A rivalizálás egyik központja a Jemenben zajló proxy-háború, az arab országok eddig főként erre a konfliktusra összpontosították erőforrásaikat. Jemenben hétfő éjféltől hét napos tűzszünet lépett életbe, ami szintén hozzájárulhatott a szaúdi fókuszváltáshoz.

Mi azért bízunk benne, hogy az öbölmenti királyság a felsorolt országokon kívül kicsit saját  és az általa pénzelt nem éppen moderált mecsetek háza táján is rendet kíván majd rakni.

(CNN, Reuters)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére