Magyar teniszezõ az év visszatérõje - interjú

2016.09.23. 17:28

21 nemzetközi meccset, három tornát és egy-egy egyéni valamint páros országos bajnoki címet nyert a korábbi világranglista 153. Balázs Attila, aki két év után úgy döntött, komolyan visszatér a versenytenisz világba.

Az egész világra kiterjedő statisztikánk nincsen, de mindenképpen jók Balázs eredményei, ráadásul idehaza valószínűleg igen ritka a korábbi kiváló Davis Kupa-játékos comebackje.

Balázs Attila többek közt a hazai teniszélet változásaival és a lehetőségek bővülésével is indokolta, hogy miért állt újra munkába.

Jelenleg egyértelmű, hogy jól döntött.

Megnyerte hetedik páros és egyéni bajnoki címét, és mivel jövő augusztusig nem kell világranglista pontokat védenie, arra is esélye van, hogy akár újra a legjobb 200 közé kerüljön a világranglistán, de ő – mint rögtön kiderül – ennél többet szeretne elérni.

A 21 meccses nemzetközi győzelmi sorozat most szerdán, egy háromórás találkozón szakadt meg, amikor Balázs Attila a Dunakeszin zajló 10.000-es versenyen a második körben döntő szettben kapott ki a 8. kiemelt szlovák Molcantól. Mellékesen: Nagy Péter az elődöntőben 2:6, 6:1, 6:4-re verte ezen a tornán a 2. kiemelt osztrák Miedlert és finalista, miközben Balázs Attila párosban Kisgyörgy Gergellyel az oldalán megnyerte a versenyt.

MSD: Csalódott vagy, hogy megszakadt az egyéni sorozat?

Balázs Attila: Nem, egyáltalán nem. Durván két hónapja játszom újra komolyan. Az ob és az itthoni nemzetközi versenyek jó sikerültek. Egyszer véget kellett, hogy érjen ez is. Így, hogy jó két évig edzősködtem –  anno egy sérülés miatt hagytam abba a komolyabb teniszt – remek volt ez a visszatérés. Külföldi csapatbajnokságokban azért játszottam, de ezek ATP pontokat nem adnak.

MSD: Több szempontból is érdekes az eseted, de leginkább azért, mert szeptember 27-én lesz a születésnapod – előre is boldog születésnapot! –, de még csak most leszel 28 éves. Egy visszatérés után, vagy annak ellenére is a legjobb korban vagy?

Balázs Attila: Remélem, hogy öt jó évem van még a teniszben. Fizikálisan teljesen rendben vagyok, a sérülésem a múlté. Rengeteg 30 feletti játékos van a legjobb 100 között, egy kicsit kitolódott a korhatár. Nem érzem magam öregnek, de megvan a kellő rutinom, ami jól jön a mérkőzéseken.

MSD: 2010 környékén 200-on belül, sőt korábban 153. is voltál a világranglistán. Újra ez a cél?

Balázs Attila: Igen, és ha újra el tudok jutni a 200 környékére a világranglistán, akkor már sok mindent másképp fogok csinálni. Akkoriban nyertem challengertornát is, de sajnos a 150. hely környékén hosszabb ideig nem tudtam megragadni, mert pont ott van egy olyan "massza", amin igen nehéz túljutni. Most – ha újra eljutok oda – már tudni fogom, mire van szükség.

MSD: Mi adta a legfőbb lökést, hogy ilyen komolyan visszatérjél?

Balázs Attila: A formám és az edzőm.

Még a nyáron megkerestem a korábbi magyar bajnok Pákai Norbert, akivel jóban vagyok és megkértem, dolgozzunk együtt. Abba maradtunk, hogy október közepéig megpróbáljuk, aztán eldöntjük, érdemes-e folytatni a közös munkát. Nem érzem úgy, hogy ne lenne folytatás.

Mindez az ob előtt történt. Nekem az országos bajnokság mindig is nagyon fontos volt, a szívemhez közel áll. Azt gondolom, hogy egy sportolónak, teniszezőnek meg kell méretnie magát a hazai legjobbak között. Már 15 éves koromban részt vettem a felnőtt ob-n. Ráadásul most két-három hetet tudtam is készülni rá és jó formában voltam. Ugye két év után, mert két éve nyertem ob-t utoljára.

MSD: Mik a céljaid?

Balázs Attila: A céljaim reálisak. Nagyon bizakodóan várom a jövő évet, ahol újra teljes gázzal akarok versenyezni, egyre komolyabb tornákra eljutni. Közben most Magyarországon sokkal több lehetőség adódik, mint 5-10 évvel ezelőtt. Akkor szinte minden héten külföldre kellett utazni, de most vannak olyan versenyek, amiken pontokat tudok szerezni. A Davis Kupának is egészen más lett a hangulata, több embert érdekel.

Szóval, úgy voltam vele: nem könnyű érvényesülni, bejutni a legjobb 100 közé, de talán könnyebb, mint pár évvel ezelőtt. Szóval megpróbálom."