Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Izrael: a valódi törésvonal nem a muszlimok és a zsidók között húzódik

Tóth Dalma

2017.02.19. 22:58

Regionális párbeszédet szorgalmazott Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a szunnita és a síita arab államok között, de a kezdeményezést Szaúd-Arábia elutasította. Eközben Izrael összefogásra szólított fel Iránnal szemben.
MÜNCHEN, 22:58

Regionális párbeszédet szorgalmazott Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a szunnita és a síita arab államok között, de a kezdeményezést Szaúd-Arábia elutasította. Eközben Izrael összefogásra szólított fel Iránnal szemben.

Az iráni diplomácia vezetője arra ösztökélte a Perzsa-öböl menti szunnita arab államokat, hogy a térségbeli erőszak és feszültség hatékony kezelése érdekében nyújtsanak békejobbot a síita iszlám köztársaságnak.

A regionális párbeszéd kérdésében szerény vagyok, és a Perzsa-öbölre fókuszálok”

– válaszolta Zaríf arra a kérdésre, hogy Teherán hajlandó lenne-e Izraellel is együttműködni a problémák megoldásában.

Elég gondunk van ebben a térségben, úgyhogy iszlámhívő testvéreinkkel kellene először párbeszédet kezdenünk.”

Ezzel szemben Avigdor Liberman izraeli védelmi miniszter vasárnap azt állította, hogy Irán végső célja a térségbeli országok biztonságának aláásása, és összefogásra szólított fel Teheránnal szemben.

A valódi törésvonal nem a zsidók és muszlimok között, hanem a mérsékeltek és a radikálisok között húzódik”

— mutatott rá Liberman a müncheni biztonsági konferencián.

Haszan Róháni iráni elnök a múlt héten Ománban és Kuvaitban tett látogatást a térségbeli kapcsolatok javítása érdekében. Ez volt az első alkalom, hogy 2013-as hatalomra lépése óta Róháni Öböl menti államokat keresett fel.

Az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) hat arab tagja – élükön Szaúd-Arábiával – azzal vádolja Iránt, hogy az oszd meg és uralkodj elvét alkalmazva beavatkozik a térség országainak belpolitikájába és feszültséget szít a kisebbségek körében. Teherán tagadja a vádakat.

Zaríf békejobbját Szaúd-Arábia rögtön elutasította, és jelezte: jelenleg nem tudja elképzelni a közeledést Iránnal.

Irán a probléma része, nem pedig a megoldásé”

— bírálta Adel al-Dzsubeir szaúd-arábiai külügyminiszter az iszlám köztársaságot.

Dzsubeir szerint Iránnak először változtatnia kellene magatartásán. A szaúdi diplomácia vezetője úgy véli, hogy az iszlám köztársaság rakétaprogramjával, a globális terrorizmus, valamint Bassár el-Aszad szíriai elnök támogatásával és jemeni viselkedésével a legnagyobb fenyegetést jelenti a térségre nézve.

A konferencián Zaríf újfent hangsúlyozta: Irán nem törekszik atomfegyverek kifejlesztésére. Donald Trump amerikai elnök kormányának kemény retorikájával és fenyegető hangnemével kapcsolatban Zaríf azt mondta: országát nem érdeklik a fenyegetések, ellenben jól reagál a tiszteletre.

Amerikai republikánus szenátorok vasárnap elmondták, hogy újabb szankciókat terveznek Teheránnal szemben. Lindsey Graham amerikai szenátor kifogásolta, hogy Irán ballisztikus rakétatesztjeivel sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait és destabilizálja a közel-keleti régiót.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére