Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az amerikaiak szerint Trumpnak nem kell lemondania üzleti érdekeltségeirõl

Kékes Viki

2016.12.08. 11:08

Egy friss kutatás szerint ekkora áldozatot nem várnak el a leendõ elnöktõl.
WASHINGTON, 11:08

A Bloomberg friss közvélemény-kutatása alapján az amerikaiak nem várják el leendő elnöküktől, hogy lemondjon minden üzleti érdekeltségéről.

Donald Trump november 30-án jelentette be Twitterén, hogy lemond minden üzleti érdekeltségéről. A megválasztott elnök – ígérete szerint – december 15-én, sajtótájékoztató keretében számol majd be a részletekről.  

A Bloomberg felmérése szerint azonban az amerikaiak szerint erre nincs szükség, mindössze 26 százalékuk szerint lenne ez a helyes lépés. A megkérdezettek többsége biztos abban, hogy a milliárdos üzletemberből lett elnök nem családja érdekeltségeit, hanem a nemzet érdekeit fogja szem előtt tartani, amikor külföldi vezetőkkel tárgyal. Bár továbbra is éles a megosztottság a Trump- és a Clinton-szavazók között, a válaszadók 55 százaléka mégis egyre optimistább Trump elnökségével kapcsolatban. Õk úgy látják, hogy a leendő elnök november 8. óta tett nyilatkozatai reménykeltőek.

Trump mindenesetre élvezi a győztes pozícióval járó népszerűség növekedést. Míg augusztusban az amerikaiak mindössze 33 százaléka tekintett rá kedvezően, ez a szám mostanra 50 százalékig kúszott fel. Ráadásul közöttük nem csak republikánusok, de függetlenek és demokraták is vannak.

A válaszadók lehetővé teszik Trump számára azt is, hogy eltérjen a választások előtti pozíciójától. Csaknem 75 százalékuk szerint elfogadható, ha újrakalibrálja választási ígéreteit, beleértve azt is, ha mégsem erőlteti Clinton felelősségre vonását az e-mail botrány miatt. A kutatás vezetője, J. Ann Selzer szerint

a választók hosszú pórázt adnak neki. Úgy tűnik, hogy már nem olyan fontos számukra, ha eltér azoktól az ígéretektől, amelyek a kampányának gerincét alkották. 

Azt azonban a válaszadó többsége elvárja, hogy az elnök a rá jellemző harciasságából vegyen vissza és finomabb hangot üssön meg, mint a kampány során. Még a saját szavazóinak 65 százaléka is egyetért ezzel. 

Miközben még mindig történelmi mélyponton van az amerikaiak optimizmusa azzal kapcsolatban, hogy az ország dolgai a jó irányba mennek, most a 2013 februárja óta mért legmagasabb értéket, 37 százalékot mértek a közvélemény-kutatók. Bár 49 százalék még most is pesszimista, ez az érték augusztusban még 69 százalék volt, tehát egyértelműen javuló tendencia figyelhető meg. 

Az amerikaiak bíznak abban is, hogy néhány fontos kampányígéretet véghez visz majd a leendő elnök. Tízből heten például biztosak benne, hogy az ObamaCare-nek valóban vége. Abban viszont már kevésbé biztosak – 57 százalék –, hogy az illegális bevándorlók millióit deportálni fogják és a többség – 65 százalék – abban sem hisz, hogy fal épül a mexikói határon. 

Augusztus óta Trump alaposan felzárkózott a jelenlegi elnökhöz. A szakpolitikákat érintően mostanra Obama előnye csak a külpolitika terén figyelhető meg, míg az olyan fontos kérdésekben, mint például a munkahelyteremtés és a banki szabályozás Trump vette át a vezetést.

Trump győzelme a Republikánus Párt és más republikánus politikusok népszerűségi mutatóját is megdobta. A leendő alelnök, a házelnök és a korábbi New York-i polgármester megítélése is javult az elmúlt időszakban. Az egyetlen kivétel Donald Trump leendő főtanácsadója, Steve Bannon. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére