Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Amerikai sajtó: a migránssimogató Merkelre nehéz idõk várnak a Trump korszakban

Vincze Viktor Attila

2017.01.28. 17:28

A saját maga által elõidézett menekült válság és az EU intézményi válsága mellett Frau Európa, azaz Angela Merkel életét most már nyilvánvalóan az is nehezíti, hogy Donald Trump továbbra is elítélõen nyilatkozik a német kancellárról. Az amerikai sajtó szerint Trump undorodik a Merkel által képviselt Obama, Clinton és Soros szövetséges politikai értékrendszertõl.
WASHINGTON, 17:28

A saját maga által előidézett menekült válság és az EU intézményi válsága mellett Frau Európa, azaz Angela Merkel életét most már nyilvánvalóan az is nehezíti, hogy Donald Trump továbbra is elítélően nyilatkozik a német kancellárról. Az amerikai sajtó szerint Trump undorodik a Merkel által képviselt Obama, Clinton és Soros szövetséges politikai értékrendszertől.

Azt, hogy Amerika számára mennyire fontos, hogy valaki Európa nevében a tárgyalópartnere legyen azt, az állítólag Henry Kissingertől származó elhíresült kérdésfeltevéssel szokták jellemezni, miszerint is:

Kit kell felhívnom, ha Európát akarom hívni ?"

Obama és Hillary Clinton számára eddig a német kancellár, Angela Merkel volt ez a felhívható valaki. Azonban Trump elnöksége alatt ez viszont már nyilvánvalóan nem így lesz- írja a Fox news, a Merkel számára vészterhesen megromlott amerikai kapcsolatot jósló elemzésében.

A nemzetközi és a német média beszámolói szerint Merkel most komoly küzdelmet folytat azért, hogy valahogy megbirkózzon a határozottan kevésbé barátságos washingtoni adminisztrációval, amely látványosan szövetségesként kezeli Britanniát és Izraelt, miközben ugyanakkor nem hajlandó válaszolni Berlinnek a diplomáciai találkozót kezdeményező kérésére.

Az amerikai–német kapcsolatokban beállt változás extremitását a Bloomberg egyik beszámolója szerint az is megmutatja, hogy miután Trump többször is  külön kritikával illette Merkelt, a kancellár asszony állítólag kiadta az utasítást hivatali munkatársainak, hogy kutassák fel a Trump interjúkat tartalmazó régi számait a Playboy magazinnak, hogy azokat tanulmányozva jobban megérthessék az új amerikai elnök gondolkodásmódját.

A Handelsblatt pedig arról számolt be, hogy a német kormány tisztviselőinek eddig nem sikerült érdemlegesen kapcsolatot teremteni a Trump-csapattal, így a berlini döntéshozók jobb híján kénytelenek Trump kampányretorikáját tanulmányozni, illetve pusztán az új elnökről megjelent cikkeket olvasni.

Ez pedig egy nagyon éles fordulatot jelez, az eddig Amerika és Németország között meglevő viszonyrendszerhez képest. 

Korábban, az Obama-adminisztráció idejének nagy része alatt, Merkel népszerűsége itthon és külföldön egyaránt az egekben szárnyalt, és pozíciója támadhatatlan volt. 2015-ben a Merkelt választotta a Time magazin az év emberének.

Tavaly még Barack Obama a kancellárt modell értékű vezetőként méltatta és az leköszönő amerikai elnök utolsó külföldi utazása is Németországba vezetett, Hillary Clinton pedig - akit sokan Európában a következő USA elnöknek gondoltak - többször is úgy dicsérte Merkelt, mint a világ egyik legkiválóbb vezető politikusát.

Azonban Merkel politikai sorsa rosszra fordult azután, a balsorsú 2015-ös döntése után, amivel kitárta országa kapuit több, mint egy millió szíriai menekült előtt, amivel egy olyan az egész kontinensre kiterjedő válságot okozott, ami részben hozzájárult még ahhoz is, hogy Nagy-Britanniai kilépett az Európai Unióból.

Miután pártja több helyi választáson is rosszul szerepelt Merkel most azért küzd, hogy megtarthassa hatalmát Németországban. Közben egyre instabilabb az Európai Unió és ráadásul a német kancellárnak most azzal az újabb kihívással is szembe kell néznie, hogy Donald Trump nyíltan undorral tekint Merkel politikájára.

Az amerikai elnökválasztási kampányban Trump azzal vádolta Merkelt, hogy politikájával tönkreteszi Németországot. A német média beszámolói szerint Merkel hivatala sokáig abban bízott, hogy a negatív viszony majd az elnöki hivatalba iktatás után pozitívra fordul.

Azonban ez nem így történt.

Ezt jól mutatja, hogy miközben Trump, elnöki esküje után 7 nappal már fogadta hivatalában a brit miniszterelnököt, Theresa May-t, addig Németország – mint ahogy erről például a Der Spiegel is beszámolthiába tett ajánlatot egy Trump és Merkel közötti találkozóra, egész eddig még nem kapott választ a kezdeményezésre.

Közben pedig kiderült, hogy már nem csak a migránsokat betelepítő politikája miatt kell aggódnia Merkelnek Trump vonatkozásában. Az új amerikai elnök protekcionista kereskedelmi politikai tervei nagyon komolyan árthatnak a német iparnak és különösen az olyan nagy német autógyártó cégeknek, mint a BMW.

Amikor Trump Németországot kritizálja, akkor a kisemmizett kelet-európaiak mellett áll ki?

Más amerikai elemzések, még a Fox News megállapításainál jóval messzebb mennek. A The Imaginative Conservative amerikai online politikai portál például a Trump elnök és az igazságszolgáltatás Európa számára című cikkében úgy értékeli, hogy

Németország ellenes megnyilatkozásaival Donald Trump valójában csupán kiáll a jelenleg kiszolgáltatottan élő több millió tisztességes, szorgalmas és istenfélő kelet-európai mellett

A cikk szerzője szerint ezek a másodrangú EU polgárok  már régóta kénytelenek az embertelen szegénység terhét elviselni pusztán azért, mert őket az EU fejlettebb államai és elsősorban Németország gyakorlatilag gyarmati alattvalókként kezelik.

Peter S. Rieth véleménycikke szerint Donald Trump Európával kapcsolatos kijelentései igazából annak a kritikáját jelentik, hogy az Európai Unió jelenleg nem más, mint pusztán egy olyan német egyeduralomnak az eszköze, ami a kelet-európaiak millióinak kizsákmányolásával biztosítja Németország jólétét.

Az amerikai szerző úgy véli, hogy az EU tagállamok átlagos havi fizetéseinek összehasonlítása megmutatja az igazságot: azt, hogy az Európai Unió jelenleg nem nemzetállamok békés és szabad, minden állampolgár számára egyenlő jogokat garantáló együttműködése.

Az átlagos havi bér a kelet-európai EU tagállamokban jóval kevesebb, mint a fele a nyugat-európai uniós polgárok bérének, miközben az energia, az áruk és szolgáltatások árszínvonala viszont ugyanaz az Unió egész területén - írja az amerikai konzervatív elemző.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére