Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Amerikai flottagyakorlat az iráni partoknál

Vincze Viktor Attila

2017.02.08. 21:58

Pont amikor a múlt héten tovább nõtt a feszültség az USA és Irán között, akkor kezdett közös tengeri hadgyakorlatba az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Ausztrália 17 hadihajója az Arab-öbölben mindössze 50 mérföldre az iráni partoktól - írja a Breitbart tudósítása.
WASHINGTON, 21:58

Pont amikor a múlt héten tovább nőtt a feszültség az USA és Irán között, akkor kezdett közös tengeri hadgyakorlatba az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Ausztrália 17 hadihajója az Arab-öbölben mindössze 50 mérföldre az iráni partoktól. A flottagyakorlat néhány nappal azután történt, hogy az USA Mahan hadihajója figyelmeztető lövéseket adott le iráni gyorsnaszádokra ugyanezeken a vizeken.

A Breitbart a helyszíni tudósítása alapján az „Egyesített Szigony” elnevezésű hadgyakorlaton résztvevő hajók ék alakzatú felvonulását az HMS Ocean, brit kétéltű hajó vezette a fedélzetén, mintegy 750 személlyel, köztük 150 királyi tengerészgyalogossal. Utána 500 méterenként egymástól lemaradva következett a francia FS Forbin romboló, az USA USS Mahan nevű rombolója, majd az ausztrálok HMAS Arunta rombolója. Mindegyik fedélzetén 300 fős legénységgel.

Mögöttük, és az alakzat szárnyain pedig egy másik romboló, egy Aegis cirkáló, egy ellátmányt szállító hajó, egy aknakereső, illetve a parti őrség kötelékébe tartozó, több kisebb és nagy sebességű járőrhajó következett még.

Az újságírók a USS Mahan fedélzetéről figyelhették meg azt a hadgyakorlatot, amely Marc Davis, a Mahan kapitányának, a hadgyakorlaton részt vevő harccsoport parancsnokhelyettesének tájékoztatása szerint a regionális biztonság szavatolásának gyakorlását szolgálta.

A háromnapos gyakorlat ennek keretében kiterjedt egy fiktív ellenséges tengeri erő legyőzésére is. Érdekes módon egyébként pont az ezen a gyakorlaton is részt vevő Mahan legénységével történt kicsivel korábban az az incidens, amikor is az amerikai haditengerészet hajója figyelmeztető lövéseket kellett, hogy leadjon négy olyan iráni gyorshajó felé, amelyek veszélyesen közel manővereztek az USA hadihajójához.

A három figyelmeztető lövést, az 50-es kaliberű gépágyúkból akkor adtuk le, a hajó jobb oldaláról amikor az egyik iráni gyorsnaszád mindössze 900 méternyi közelségbe merészkedett. A lövések nagyon határozott hangját meghallva az iráni hajók azonnal visszavonultak"

– mondta el Davis kapitány az incidenssel kapcsolatban.

Bár hivatalosan a matrózok az ilyen feladatokra kapják meg a kiképzésüket, azonban nem hivatalosan az amerikai lap újságírója úgy értesült, hogy az incidens megrázta a legénységet, amely amikor a hajó a következő nap az Egyesült Arab Emírségek mellett haladt el, akkor aggodalommal figyelte az ottani vizeken gyülekező iráni gyorsnaszádokat.

A hadgyakorlatnak a hivatalos közlések szerint semmi köze sem ehhez az incidenshez sem pedig Iránhoz.

Ennek a gyakorlatnak egyáltalán nem az erőfitogtatás a célja az irániak felé és az, hogy ez a hadgyakorlat most pont az Arab-öbölben van, az pusztán a véletlennek köszönhető"

– közölte a hadgyakorlatgyakorlat logisztikai tervezéséért felelős, Ant Wallace a brit királyi haditengerészet hadnagya, az HMS Ocean parancsnokhelyettese.

Mindenesetre a hadgyakorlat elképzelt szcenáriója azért elgondolkodtató. A képzeletbeli konfliktushelyzetben az USA és szövetségesei által kialakított Tengeri Rendfenntartó Milícia harcegysége a Hormuzi-szorosban az ismeretlen támadó erők által fenyegetett kereskedelmi forgalom védelme érdekében kell, hogy beavatkozzon. A gyakorlat alapvető célja a növekvő agresszív kölcsönhatásokra való felkészülés volt a koalíciós és a támadó egységek között, beleértve a figyelmeztető lövéseket is.

A gyakorlat során amikor a Mahan, elsütötte a fedélzetén található fegyverek közül, a hatalmas 5 hüvelykes torony fedélzeti ágyút, illetve az úgynevezett CIWS, 0,25 mm-es fedélzeti gépágyút is, akkor sehol nem voltak láthatóak iráni hajók a közelben. Ez annak ellenére történt így, hogy a teheráni Times tájékoztatása szerint az iráni haditengerészet parancsnoka, Habibollah Sayyari admirális nem sokkal korábban azt a figyelmeztetést, közölte, hogy az amerikai haditengerészet nem merészkedjen az iráni felségvizek közelébe.

A Breitbart összefoglalója szerint az USA nem készül háborúra Iránnal, de az iráni katonai és kormányzati lépéseket túl agresszívnak tartja az utóbbi időben és erre az Arab-öböl térségében megerősített haditengerészeti jelenléttel figyelmezteti Iránt.

Amerikát aggodalommal tölti el, hogy Irán dacolva a rászabott nemzetközi korlátozásokkal mégis kilőtt egy ballisztikus rakétát, folytatva ezzel a rakétafejlesztési kísérleteit. De az USA számára az is elfogadhatatlan, hogy a Vörös-tengeren a huti lázadók iráni partvédelmi rakétákat lőnek ki az amerikai, illetve a szövetséges hajókra, nem egy hajót már el is süllyesztve ezekkel.  

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére