Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Amerika katonákat küldött Norvégiába, ahol barlangokban õrzik az USA hadianyagait

Vincze Viktor Attila

2017.01.18. 22:58

Nem Lengyelország az egyetlen európai ország, amelybe az Egyesült Államok katonai erõt küldött az Obama-adminisztráció utolsó napjaiban. Január 16-án például egy 300 fõs tengerészgyalogos egység érkezett Norvégiába, hivatalosan a téli hadviselés gyakorlására. A norvég barlangok õrzik egyébként az USA európai hadianyag tartalékának egy jelentõs részét.
VAERNES, 22:58

Nem Lengyelország az egyetlen európai ország, amelybe az Egyesült Államok katonai erőt küldött az Obama-adminisztráció utolsó napjaiban. Január 16-án például egy 300 fős tengerészgyalogos egység érkezett Norvégiába, hivatalosan a téli hadviselés gyakorlására. A norvég barlangok őrzik egyébként az USA európai hadianyag-tartalékának egy jelentős részét.

Az amerikai sajtó beszámolói szerint a második világháború óta most ez az amerikai tengerészgyalogos egység az első fegyveres, külföldi katonai alakulat, amely engedélyt kapott az állomásozásra Norvégia területén. Az amerikai katonai alakulat a norvégiai Vaernes katonai bázison fog állomásozni, mintegy 1500 kilométerre az orosz határtól.

A Reuters közlése szerint az USA hadserege azt tervezi, hogy az alakulat csak egy évig állomásozik majd Norvégiában. Azonban ezzel az állítással kapcsolatban több amerikai híroldal is megjegyzi, hogy az USA katonáinak norvégiai jelenléte lehet akár hosszabb is, tekintve a térségben elég kiszámíthatatlan folyamatokat.

A 300 amerikai tengerészgyalogos január 16-án, hétfőn érkezett meg Norvégiába, hogy a világháború óta az első külföldi katonai egységként megkezdje egyéves állomásozását az északi országban.

Természetesen Norvégia sarkvidéki szomszédja, Oroszország nemtetszésének adott hangot az amerikai katonai jelenlét Norvégiára való kiterjesztése miatt. Amerikai részről a hivatalos közlések szerint nincs semmilyen kapcsolat a norvégiai amerikai katonai misszió létesítése és az USA katonai jelenlétének a balti térségben az orosz agresszióra való  hivatkozással történt, közelmúltbeli megerősítése között.

A hivatalos tájékoztatás szerint az orosz határtól 1500 kilométerre fekvő, Vaernes norvégiai katonai bázison állomásozó amerikai alakulat feladata a téli hadviselés gyakorlása lesz majd a szélsőséges, arktikus körülmények között.

Az egység norvégiai jelenlétének semmi köze Oroszországhoz"

hangsúlyozta a Reutersnek, Rune Haarstad katonai szóvivő, az amerikai katonai jelenléttel kapcsolatban.

Az első négy hétben speciális téli alapkiképzést kapnak az USA alakulat katonái, amely során megtanulják, hogyan kell megbirkózni a sílécek használatával és elsajátítják a szélsőséges sarkvidéki környezetben alkalmazható túlélési technikákat.

A tervek szerint a tengerészgyalogosok márciusban részt vesznek majd a norvég hadsereg Viking elnevezésű nemzetközi hadgyakorlatán, amelyhez brit csapatok is csatlakoznak.

 

Az USA 1981 óta folyamatosan tárol hadianyagot Norvégia barlangjaiban

Norvégiában a második világháború idején, illetve később a hidegháború évtizedei alatt egy olyan biztonságos és mindennel felszerelt barlangrendszer épült ki, amely alapvetően katonai célokat szolgál a mai napig.

A Közép-Norvégiában található klimatizált barlangi raktárakat az amerikai hadifelszerelések tárolására 1981 óta használják. A hidegháború idején a hadianyagoknak az ezekben a barlangraktárakban való tárolásának a célja a NATO-erők a Szovjetunióval szembeni védekezőképességének javítása volt.

Az 1990-es évektől egy kormányközi megállapodás alapján a barlangok rendszerét továbbra is használja hadianyagok tárolására az USA hadserege, együttműködésben a norvég védelmi minisztériummal. A norvégiai barlangokban elhelyezett raktárrendszer az USA hadseregének az egyik legjelentősebb, Amerikán kívüli tároló- és elosztóbázisaként működik már évtizedek óta. Ennek megfelelően például komoly szerepet látott el az Irak elleni háborúba felvonuló amerikai hadsereg felszerelésében és utánpótlásának biztosításában.

A védett barlangok komplexumainak modern létesítményhálózatát jelenleg a vegyesen  norvégokból és amerikaiakból álló 100 fős személyzet működteti.

Norvégiának és Oroszországnak 121,6 mérföld hosszú közös határszakasza van, az arktikus övezeteben, amely a mai napig megőrizte a hidegháború idején kialakult erősen militarizált jellegét. Az orosz haditengerészet északi flottája Murmanszkban állomásozik, mintegy 100 mérföldre a norvég határtól.

A sok-sok ezer tételből álló és most a norvég barlangrendszerben tárolt amerikai hadianyagok, egyetlen publikus része az a harckocsikból, szállítójárművekből, tüzérségi eszközökből, kézifegyverekből valamint az ezekhez szükséges lőszerekből és egyéb ellátmányokból, logisztikai eszközökből álló felszerelés csomag, amelynek az a rendeltetése, hogy egy európai válsághelyzetre adandó katonai reakcióhoz folyamatosan biztosítsa az eszközöket.

Az USA-nak a NATO és Oroszország határövezetében elhelyezkedő, norvégiai, előretolt deponáló állomásának hadianyagai között elkülönített, készenléti tartalék elegendő mennyiségű egy olyan korszerű, 15 ezer fős, gépesített gyalogsági haderő felszereléséhez, amely jelentős mennyiségű nehézpáncélossal és komoly tűzerőt képviselő önálló tüzérségi kapacitással is bír.

Az amerikai katonai tervezők számítása szerint a Norvégiában raktározott hadianyag mellett nem szükséges ott állomásoztatni a hozzá tartozó legénységi állományt, mivel egy európia katonai válsághelyzet kialakulása esetén lenne idő az állomány Norvégiába szállítására, ami légi úton három napon belül történne meg.

Minden felszerelés, amely raktáron van, az egyaránt csökkenti a költségeket és felgyorsítja azt a képességet, hogy a lehető leggyorsabban reagálhassunk bármilyen válsághelyzetre."

— nyilatkozta a norvég raktárakban tárolt hadianyag céljával kapcsolatban William Bentley, ezredes a 2. tengerészgyalogos expedíciós dandár hadműveleti tisztje a CNN számára 2016-ban.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére