Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A lengyelek nem szaroznak: bekérették az Európai Bizottság képviselõjét

Sümeghi Lóránt

2017.02.23. 21:58

A lengyel külügyminisztérium a tárca honlapján számolt be arról, hogy a lengyel jogállamiságról készült belsõ jelentés miatt bekérették az Európai Bizottság (EB) varsói képviselõjét.
VARSÓ, 21:58

A lengyel külügyminisztérium a tárca honlapján számolt be arról, hogy a lengyel jogállamiságról készült belső jelentés miatt bekérették az Európai Bizottság (EB) varsói képviselőjét.

A jelentést az EB varsói képviselete Corina Cretunak, az EU regionális politikáért felelős biztosának címezte. A varsói képviselet élén álló Marek Prawdát, aki az előző kormány idején többek között Lengyelország brüsszeli nagykövete volt, jelenleg pedig az EB varsói képviselője, csütörtökre hívták be a külügyminisztériumba, hogy

a dokumentumban foglaltakat tisztázzák."

Az EB-képviselet szóvivője a PAP hírügynökségnek megerősítette, hogy a külügyminisztériumi találkozásra csütörtökön sor került, további részleteket azonban nem közölt. A lengyel közszolgálati hírtelevízió (TVP Info) szerdán jutott az EB belső dokumentumaként elkészült elemzés birtokába, amely szerint

Lengyelországban folyamatosan megsértik a jogot, az igazságszolgáltatásban zajló változások a bíróságok szuverenitását korlátozzák, és a bírákat fizikailag is megtámadják." 

A támadásokra vonatkozóan a jelentés néhány példát sorol fel, azonban helyszínek, nevek megjelölése nélkül. A TVP Info-ban kiszivárogtatott dokumentum szerint a már végrehajtott lengyelországi alkotmánybírósági reform – amelynek kapcsán az EB elindította Lengyelországgal szemben az unió úgynevezett jogállamisági mechanizmusát – csupán előjátéka az igazságszolgáltatás átfogóbb reformjának.

A cél az, hogy a végrehajtó hatalom minél több eszközt kapjon ahhoz, hogy a bíróságok függetlenségét befolyásolhassa, hatással legyen a bírák szakmai pályájára, sőt, konkrét ügyekben hozott ítéletekre is"

– áll az EB varsói képviseletének elemzésében.

A minisztériumi közlemény felületesnek minősíti a lengyel igazságügyben fennálló helyzet ilyetén ismertetését, valamint – bizonyítékok és forrásmegjelölés hiányában – alaptalannak tartja a bírákat ért támadásokról szóló állításokat. A tárca megengedhetetlennek nevezi, hogy egy hivatalos iratban így állítsák be az ügyet.

A bírákat ért támadásokat illetően a külügyi tárca azt kérte az EB-képviselettől, hogy azonnal nyújtsa át az ügyészségnek az összes erre vonatkozó információt. A jogállamiság helyzete miatt Lengyelország tavaly februártól folytat párbeszédet az EB-vel, a Varsóval szemben akkor elindított uniós jogállamisági mechanizmus keretében. A lengyel külügyi tárca ez ügyben utoljára hétfőn foglalt állást, az EB azon ajánlásaira válaszolva, amelyeket Brüsszel tavaly júliusban fogalmazott meg. A válaszban Varsó az alkotmánybíróság helyzetét illetően leszögezte,

az erről szóló új lengyel törvények elfogadásával, új alkotmánybírósági elnök megválasztásával megteremtődtek a testület szabályos működésének feltételei."

Névtelenséget kérő uniós illetékesek szerint Frans Timmermans, az EB első alelnöke a biztosok kollégiumának szerdai ülésén arról tájékoztatta a kollégáit, hogy a tagországok elé tervezi vinni Lengyelország ügyét, mert fel akarja mérni, hogy az uniós fővárosokban támogatnának-e további lépéseket.
 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére